پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • info@pcp.ir
  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

متعلقات نردبان کابل و ویژگی های آن ها

متعلقات نردبان کابل و ویژگی های آن ها

متعلقات نردبان کابل و ویژگی های آن ها

متعلقات نردبان کابل و سینی کابل از جمله تجهیزات ساختمانی پر کاربرد در تاسیسات برقی ساختمان ها و صنایع به شمار می روند. به طور کلی این تجهیزات به دلیل قابلیت های بی نظیری که دارند، بسیاری از مشکلات مربوط به کابل کشی و سیم کشی تاسیسات برقی را برطرف کرده اند. به طور کلی برای آنکه بتوان بخش های مختلف تاسیسات برقی را از طریق نردبان کابل به یکدیگر متصل کرد، باید از متعلقات و اتصالات گوناگونی استفاده شود. هر یک از این متعلقات به گونه ای طراحی شده اند که روند اجرای تاسیسات برقی ساختمانی را سرعت ببخشند.

مزایای استفاده از نردبان کابل

طراحی نردبان های کابل به صورتی است که گردش هوا بیشتر در اطراف کابل ها و سیم های رابط انجام بپذیرد. به این ترتیب عمل تهویه سیم ها و کابل ها به خوبی انجام شده و از آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری می کند. به علاوه این دسته از تجهیزات به خوبی از سیم های و کابل های موجود در تاسیسات برقی در برابر اجسام برنده جلوگیری می کند.

ویژگی های متعلقات نردبان کابل

طراحی به کار رفته

به طور کلی هر یک از متعلقات نردبان کابل به گونه ای طراحی شده اند که امکان نصب مسیرهای گوناگونی را به مجری دهد. در عین حال، آسیبی به سیم ها و کابل های موجود وارد نکنند. از دیگر ویژگی های اتصالات نردبان کابل، می توان به سهولت در اتصال به مسیر های اصلی اشاره کرد. به طور کلی این دسته از اتصالات به گونه ای طراحی شده که به راحتی به بدنه اصلی متصل شده و پستی و بلندی در آن ایجاد نشود.

متریال به کار رفته

عمدتا متریالی که در ساخت متعلقات نردبان کابل استفاده می شود، همان متریالی است که در ساخت لدر کابل گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی در ساختار متعلقات نردبان کابل، از ورق های فولادی استفاده می شود. این ورق ها از استحکام بسیار خوبی برخوردار بوده و راحتی وزن کابل ها را تحمل می کنند. عمدتا از طریق فرایند گالوانیزاسیون پوششی از فلز روی بر سطح ورق های فولادی قرار گرفته تا به این ترتیب مقاومت آنها در برابر رطوبت افزایش پیدا کند. به همین دلیل تمامی متعلقات نردبان کابل عمدتا در برابر رطوبت و سایش از خود مقاومت بسیار زیادی نشان می دهند.

متعلقات نردبان کابل

قابلیت عبور کابل ها از هر نقطه

به طور کلی بدنه متعلقات نردبان کابل گالوانیزه آن به گونه ای طراحی شده است که کابل ها از هر نقطه ای که لازم باشد، بتوانند وارد شبکه شوند و یا اینکه از آن خارج گردند. این قابلیت سبب شده که تا حد زیادی در هزینه ها و همچنین زمان اجرای تاسیسات برقی صرفه جویی شود.

انواع متعلقات نردبان کابل

زانویی های ۹۰ و ۴۵ درجه افقی

این دسته از متعلقات نردبان کابل امکان ایجاد انحراف را در مسیر اجرای لدر ایجاد می کنند. به این ترتیب مجریان می توانند متناسب با مسیری که بین تاسیسات برقی ساختمان ها و صنایع وجود دارد، انحناهای لازم را به وجود آورده و به اجرای نردبان کابل سرعت ببخشند.

زانویی های عمودی ۹۰ درجه خارجی

یکی از پرکاربرد ترین نوع زانویی های ۹۰ درجه در صنایع، زانویی های عمودی ۹۰ درجه خارجی هستند. این دسته از متعلقات نردبان کابل بیشتر در شرایطی مورد استفاده قرار می گیرند که مجری بخواهد مسیر عمودی را به افقی و یا افقی را عمودی تبدیل کند و یا انکه در مقابل مسیر اصلی کابل کشی مانعی وجود داشته باشد.

متعلقات نردبان کابل

زانویی های ۹۰ درجه عمودی داخلی

این نوع از متعلقات نردبان کابل نیز مانند زانویی های عمودی خارجی بیشتر برای تبدیل مسیرهای افقی به عمودی و مسیر های عمودی به افقی مورد استفاده قرار می گیرند. با این تفاوت که برخلاف زانویی های خارجی که بیشتر روی سطوح خارجی به منظور تشکیل قوس های خارجی مورد استفاده قرار می گیرند، از این زانویی های عمدتا روی سطوح داخلی و تشکیل قوس های داخلی استفاده می شود.

زانویی های عمودی تنظیم شونده

گاهی اوقات دو نردبان کابل در موقعیتی قرار دارند که امکان ارتباط آن ها از طریق متعلقات استاندارد، امکان پذیر نیست. در چنین شرایطی از زانویی های تنظیم شونده استفاده می شود. این زانویی ها به گونه ای طراحی شده اند که زاویه بین دو نردبان کابل را تنظیم کرده و بین آن ها ارتباط ایجاد کنند.

سه راهی ها و چهار راهی ها

گاهی اوقات چندین مسیر کابل کشی و سیم کشی باید به یکدیگر متصل شده و در یک مسیر اصلی امتداد پیدا کنند. در چنین شرایط از سه راهی ها استفاده می شود. این دسته از متعلقات نردبان کابل امکان اتصال سه مسیر عمود بر هم را ایجاد کرده و بین آن ها ارتباط برقرار می کند. چهار راهی ها هم نیز عملکردی مشابه با سه راهی ها دارند با این تفاوت که این دسته از اتصالات وظیفه دارند چهار مسیر منتهی به هم را به یکدیگر متصل کنند.

متعلقات نردبان کابل

تبدیل ها

یکی دیگر از متعلقات نردبان کابل، تبدیل ها هستند. این دسته از اتصالات صنعتی به گونه ای طراحی شده اند که بین نردبان های کابلی با سطح مقطع های متفاوت ارتباط برقرار کنند. به طور کلی زمانی از تبدیل ها استفاده می شود که حجم کابل های موجود در تاسیسات برقی به طور ناگهانی افزایش پیدا کرده و از ظرفیت نردبان کابل فراتر رود. به این ترتیب برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کابل ها و عدم قرارگیری آن ها روی هم، با استفاده از تبدیل ها، کابل ها را به نردبان کابلی با سطح مقطع بزرگتر منتقل می کنند‌. البته تبدیل ها در هنگام به وجود آمدن عکس شرایط ذکر شده نیز کاربرد دارند.

نگهدارنده نردبان کابل

از دیگر اتصالات و متعلقات نردبان ، می توان به نگهدارنده ها اشاره کرد. این دسته از اتصالات به گونه ای طراحی شده اند که لدر کابل را در موقعیت های گوناگون ثابت نگه دارند. به طور کلی ضخامت ورق این دسته از متعلقات نردبان کابل به انتخاب می شود که علاوه بر تحمل وزن سازه لدر کابل، بتواند وزن کابل های موجود را نیز تحمل کند. این ساپورت ها در انواع گوناگونی از قبیل دیواری و سقفی در بازار موجود بوده و هر یک ویژگی به خصوصی دارد.

پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان در زمینه ی متعلقات نردبان کابل ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.

مقالات


اطلاعات تماس