پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • info@pcp.ir
  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پیچ و مهره ساپورت

پیچ و مهره ساپورت

پیچ و مهره ساپورت

Support bolt & nut

پیچ و مهره ساپورت از تجهیزات مورد نیاز در نصب تجهیزات سیستم های آبرسانی ، برق رسانی و همچنین سازه های فلزی و سیستم آتش نشانی می باشد. براساس قطر پیچ و طول پیچ دسته بندی می شوند.

از انواع پیچ و مهره ساپورت میتوان به ، پیچ و مهره شش گوش ، پیچ و مهره استاد بولت ، پیچ و مهره آلن، پیچ و مهره کله قارچی و …. اشاره نمود. از سایز ½ اینچ الی 4 اینچ در دسترس می باشد. در انواع گرم و سرد تولید میگردد. بسته بندی پیچ و مهره ساپورت بر اساس تعداد و بصورت کیسه ای فروخته می شود.

پیچ و مهره ساپورت

انواع پیچ و مهره ساپورت:

  • پیچ و مهره فلنج
  • پیچ و مهره کشاورزی
  • پیچ و مهره ساختمانی
  • پیچ و مهره برق

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل پیچ و مهره ساپورت ، از پوشش گالوانیزه گرم استفاده می شود . پیچ و مهره ساپورت به روش متداول استفاده از گالوانیزه گرم به روش غوطه وری و طبق استاندارد انجام می گردد.

مشخصات محصول تولیدى پیچ و مهره ساپورت ، استاندارد تولید سایز و نام کارخانه روى پیچ و مهره ثبت شده و سپس بسته بندى و به انبار محصول منتقل مى گردند تا طبق سفارش مشترى بارگیرى و حمل شوند.

مکانیزم عملکردی پیچ و مهره ساپورت در اتصالات

پیچ و مهره ساپورت جزو اتصالات جداشونده ای هستند که علی رغم برقراری اتصالاتی پایدار و ایمن در سازه قابلیت جداسازی را نیز دارند. این مزیت باعث می شود تا شما هرگونه تغییری که بخواهید را در روند نصب و اتصال قطعات اجرا کنید. بر خلاف اتصالات جوشی که کاملا دائمی و غیر قابل تغییر هستند، پیچ و مهره ساپورت می تواند شرایطی را برای شما فراهم آورد تا دیگر نیازی به جوشکاری در سازه های فلزی خود نداشته باشید.

این قطعات در موارد متعددی مورد استفاده قرار می گیرند که نشان از کاربردی بودن آن ها دارد. اینکه قطعات چگونه عمل می کنند کاملاً مشخص است. نیرویی که برای محکم کردن قطعات استفاده می شود از طرف مهره شش گوش تامین می شود. از آنجایی که پیچ و مهره ساپورت تنها از یک طرف پذیرش مهره دارد در نتیجه ابتدا پیچ در محل نصب قرار می گیرد و سپس مهره روی آن پیچ می شود.

اگرچه این اتصالات جداشونده هستند اما این بدان معنا نیست که به خودی خود می توانند از سازه جدا شوند. اصطحکاک بالایی که بین مهره ها و قطعات موجود ایجاد می شود به طور کامل مانع از حرکت و باز شدن مهره از پیچ خواهند شد.

مکانیزم عملکردی پیچ و مهره ساپورت در اتصالات

نوع طرح ساختاری پیچ و مهره ساپورت

پیچ و مهره ساپورت از یک کلگی قارچی شکل و محور طولی تمام رزوه و همچنين یک مهره شش گوش تشکیل شده است. کلگی پیچ در زمان اتصال دقیقا همان نیرویی را به قطعه وارد می کند که مهره از طرف دیگر روی سطح قطعه ایجاد می کند. قسمت پایه پیچ می تواند تمام رزوه و یا به صورت قسمتی رزوه شده باشد. این موضوع بستگی به نوع کاربرد آن دارد. درواقع در برخی سازه ها پیچ ها بگونه ای روی قطعات و بست ها سوار می شوند که هیچگونه نیازی به رزوه های بالاتر پیچ یا نزدیک کلگی پیچ ندارند.

به بیان دیگر مهره ها تنها از همان رزوه های اولیه پیچ استفاده می کنند و بسیار کم پیش می آید که مهره ها تا سطح میانی و یا حتی بالاتر پیچ شوند. کلگی پیچ می تواند به صورت شیاردار به شکل + و یا بدون شیار گنبدی شکل باشند. نوع شیاردار پیچ و مهره ساپورت شرایطی را فراهم می کند تا با ثابت نگه داشتن مهره و استفاده از ابزارهایی مانند پیچ گوشتی براحتی آن ها را از سازه جدا کنید.

مهره های آن ها نیز از لحاظ سایز به شکلی کاملا مهندسی شده متناسب و سازگار با رزوه های پیچ هستند. با توجه به تغییرات سایز این قطعات، همواره باید دقت لازم را در زمان خرید داشته باشیم تا پیچ ها و مهره ها هماهنگی ابعادی و اندازه با یکدیگر داشته باشند.

مقاومت و درجه سختی پیچ و مهره ساپورت

پیچ و مهره در ثابت نگه داشتن قطعات و تجهیزات سنگین نقش کلیدی دارند به همین دلیل لازم است که متریال و موادی که در ساخت آن ها استفاده می شود از درجه سختی بالایی برخوردار باشند. با توجه به آنکه ابعاد این قطعات به نسبت سایر تجهیزات موجود در صنایع بسیار کوچک است در نتیجه استفاده از متریال مرغوب و مقاوم چندان نمی تواند تاثیری بر قیمت تمام شده آن ها داشته باشد.

به همین دلیل کلیه تولیدکنندگان سعی می کنند عناصر فولادی را به عنوان اولین گزینه جهت ساخت این پیچ و مهره ها استفاده کنند. پیچ و مهره ساپورت فولادی به جهت کربن بالایی که در ساختار آن ها استفاده شده است، مقاومت و درجه سختی بسیار بالایی دارند. به همین دلیل قابلیت تحمل وزن سنگین تجهیزات و قطعاتی که به نوعی از این اتصالات استفاده می کنند را دارند.

این ساختار تنها می تواند در برابر نیروهای فیزیکی محیط مقاومت کنند اما در مورد فرآیندهای شیمیایی چطور؟ همان‌طور که می دانیم اکسیداسیون فلز جزو فرآیندهای شیمیایی متداول در قطعات فولادی می باشد که به مرور منجر به تخریب و از بین رفتن فلز می شود. هر چقدر هم که قطعه مورد نظر استحکام ساختاری بالایی داشته باشد نمی تواند در برابر فرآیندهای شیمیایی مقاومت کند.

اما پیچ و مهره ساپورت به صورت تمام گالوانیزه تولید می شوند که نگرانی های موجود در این خصوص را کاملا برطرف کرده اند. البته در قسمت بعد در مورد مزیت های گالوانیزه و نوع انجام آن توضیحاتی را ارائه می دهیم.

مقاومت پیچ و مهره ساپورت در برابر فرآیندهای شیمیایی

مقاومت پیچ و مهره در برابر فرآیندهای شیمیایی

آنچه که باعث مقاومت پیچ و مهره در برابر فرآیندهای شیمیایی نظیر اکسیداسیون، خوردگی و یا زنگ زدگی می شود پوشش گالوانیزه پیچ و مهره می باشد. این تکنیک منحصراً روی این قطعات اتصال دهنده پیاده سازی نمی شوند بلکه مجموعه ای عظیم از قطعات مختلف مانند انواع لوله فولادی و دیگر قطعات کاربردی در صنعت نیز اجرا می شود. هدف بکارگیری آن ها درواقع افزایش استحکام قطعات در بلند مدت و در مجاورت اتمسفر محیط و فضاهای مرطوب می باشد.

اما در مورد نحوه اجرای مراحل گالوانیزه در پیچ و مهره ساپورت باید بگوییم که اصولا دو نوع فرآیند گالوانیزه کردن وجود دارد که شامل گرم و سرد می باشد. در گالوانیزه گرم قطعه به طور کامل در عمق یک محلول مذاب به نام زینک در دمای بالا قرار می گیرد تا کوچکترین روزنه های موجود کاملا پوشش دهی شوند.

اما در گالوانیزه سرد که نام دیگر آن الکتروگالوانیزاسیون است سعی می کنند به وسیله اسپری های حاوی ترکیبات زینک و برخی مواد اسیدی، قطعات را پوشش دهی کنند. در مجموع گالوانیزه گرم بهترین روش برای پوشش دهی پیچ و مهره ساپورت می باشد زیرا مقاومت و دوام بیشتری ایجاد می کند.

جمع بندی

در این مقاله در مورد اهمیت استفاده از پیچ و مهره های ساپورت صحبت کردیم و گفتیم که موارد استفاده فراوانی در حوزه کشاورزی، صنعت، ساختمانی، و حتی تجهیزات پشتیبانی برق دارند. مکانیزم عملکردی آن ها را مطرح کردیم و اینکه مزیت و امتیاز ویژه ای نسبت به اتصالات دائمی جوشی دارند. این قطعات قابلیت آن را دارند تا در برابر نیروهای حاصل از وزن قطعات و همچنین شرایط محیطی مرطوب مقاومت کنند.

شرکت پتروکاسپین در زمینه تهیه قطعات اتصال دهنده در سایزهای مختلف و در حوزه های کاری متنوع برنامه های ویژه ای را تدارک دیده است تا همواره پاسخگوی نیاز مشتریان باشد.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵

 

مقالات


اطلاعات تماس