سینی کشی کابل برق

سینی کشی کابل برق

Install the power cable tray

جهت سینی کشی کابل برق در سیستم الکتریکی کارخانجات صنعتی می بایست از دستورالعمل ها و استانداردهای این کار پیروی نمود . که بطور معمول در این دستورالعمل ها و  استانداردها شرایط ولتاژی و آمپراژی کابل ها ، نوع کابل ها ( فشاری قوی ، فشار ضعیف ، مخابراتی ، شبکه و…) نوع کاربری و سایر موارد باعث انتخاب نوع سینی ، عرض سینی کابل و همچنین ضخامت ورق سینی می شود.

در زمان انتخاب نوع سینی جهت کابل کشی برق و با توجه به مقدار حرارت کابل ها می توان از انواع سینی کابل پانچ شده و یا سینی کابل بدون پانچ استفاده نمود.

جهت انتخاب درب سینی کابل برق از ورق گالوانیزه گرم و یا گالوانیزه سرد در ضخامت های 0.8 میل الی 2.5 میلیمتر استفاده می شود . که در انواع پانچ دار و بدون پانچ تولید می گردد.

شرکت کاسپین پایپ تولید کننده انواع سینی کابل های درب دار در سایزهای و ضخامت های مختلف ، توانایی تولید سینی کابل را در ابعاد های مختلف و طبق نقشه سفارشی را نیز دارا می باشد.

سینی کابل درب دار در عرض های 5 ، 10 ، 15 ، 20 ، 25 ، 30 ، 40 ، 50 و 60 سانتیمتر و در ارتفاع های 4 ، 5 ، 6 ، 8 ، 10 و 15 سانت و در شاخه های 2 و 3 متری تولید می گردد.

معمولا می توان در سفارش سینی کابل های درب دار جهت کاهش هزینه خرید ، درب سینی کابل را از ورق نازک تر از خود سینی انتخاب نمود . برای مثال در زمان سفارش سینی کابل گالوانیزه عرض 50 ضخامت 1.5 میلیمتر می توان درب را با ورق ضخامت 1.25 میلیمتر انتخاب شود. در سینی های درب دار می توان درب را به وسیله کلمپ کمربندی و یا پیچ و مهره به خود سینی محکم نمود.

 مزایای سینی کشی کابل برق

سینی کشی کابل برق از جمله اقداماتی است که به واسطه آن می توان تا حد زیادی طول عمر کابل های تاسیسات برقی را افزایش داد. به طور کلی سینی برق ها به گونه ای طراحی شده اند که علاوه بر آنکه هوا به طور کامل در اطراف کابل ها به گردش درآید، از کابل ها در برابر برخورد اجسام تیز و برنده محافظت کنند.

به طور کلی برخی از مجریان در هنگام سینی کشی کابل برق، درپوشی را روی سینی کابل ها قرار داده تا به این واسطه از تابش مستقیم نور خورشید بر سطح کابل ها و سیم های برق جلوگیری شود. به این ترتیب پوسته رویی کابل ها و سیم ها دیرتر پوسیده شده و طول عمر این دسته از تجهیزات برقی افزایش پیدا می کند.

سینی کشی کابل برق

سینی کشی کابل برق بهتر است یا لوله کشی؟

به طور کلی لوله کشی و سینی کشی دو روش مرسوم برای محافظت از کابل ها و سیم های موجود در تاسیسات برقی ساختمان ها و صنایع به شمار می رود. عمدتا از امروزه از لوله های فلزی کمتر در تاسیسات برقی ساختمان ها استفاده می شود.

اگرچه این لوله ها به طور کامل فضای اطراف کابل ها و سیم ها را پوشانده و از برخورد اجسام تیز و برنده یا آن ها جلوگیری می کنند، اما نمی تواند جریان هوا را به خوبی در اطراف سیم ها و کابل ها عبور دهد. به همین علت عمدتا دمای سیم ها و کابل ها در این لوله ها افزایش پیدا کرده و به مرور آسیب می بینند.

در مقابل سینی کابل ها به دلیل وجود حفره های متعددی که در سطح خود دارند هوا را به خوبی در اطراف کابل ها و سیم های برق به گردش در آورده و به این ترتیب دمای آن ها را کاهش می دهد. از طرفی سینی کابل ها به گونه ای طراحی شده اند که در شرایط نامساعد جوی نیز بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

سینی کشی کابل برق

برای سینی کشی کابل برق به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • تعیین تعداد کابل

به طور کلی سینی کابل های موجود در بازار مانند لوله های برق، دارای ابعاد و اندازه های گوناگونی هستند و هر یک تعداد مشخصی از کابل ها را پوشش می دهند.

 • انتخاب مسیر کوتاه و مطمئن

پس از آنکه تعداد کابل های مورد استفاده و اندازه سینی کابل ها تعیین شد باید مسیر درستی برای سینی کشی انتخاب گردد. مسیر مورد نظر باید به گونه ای باشد که علاوه بر کوتاه بودن، از خطرات ناشی از برخورد سایر اجسام به سینی کابل جلوگیری شود.

 • انتخاب اتصالات

پس از آنکه مسیر مورد نظر تعیین شد، باید اتصالات مناسبی را متناسب با مسیر تعیین شده انتخاب کرد. به طور کلی سینی برق های تولید شده عمدتا دارای طول یکسان و ثابتی هستند. به همین دلیل برای عبور از پیچ و خم های موجود در مسیر به اتصالات نیاز خواهد بود.

 • انتخاب پایه نگهدارنده

از آنجایی که عمدتا سینی کابل ها برای جلوگیری از برخورد اجسام تیز و برنده در ارتفاع نصب می شوند، برای نگه داشته شدن، به ساپورت نیاز خواهند داشت. این ساپورت ها متناسب با مسیر سینی کشی تعیین می شوند. عمدتا این دسته از تجهیزات سینی کابل در دو نوع ساپورت دیواری و ساپورت سقفی در بازار موجود هستند.

سینی ها باید بوسیله رابط به یکدیگر متصل شوند . در نقاطی که کابل ها خم می خورند میتوان از زانویی سینی استفاده کرد و در نقاطی  که چندین سینی به هم میرسند از سه راهی و یا چهار راهی سینی کابل استفاده می شود.

سینی کشی کابل برق

در این روش نصاب ساپورت دیواری سینی را به وسیله روپلاک دیواری که هم سایز سینی کابل است را بوسیله رول پلاک به دیوار می بندد.

سپس سینی فلزی را بر روی آن قرار می دهد و در نهایت سینی کابل را با پیچ و مهره به پایه میبندد تا به خوبی سینی کابل در جای خود محکم شود.

این روش در شرایطی مناسب است که سینی استیل ها از کنار دیوار می گذرد.

کابل را باید با چرخاندن قرقره کابل و کشیدن آهسته کابل را باز کرد و از خمش زیاد کابل جلوگیری کرد.

اگر در یک مسیر کابل فشار قوی و ضعیف با هم کشیده می شوند بهتر است که کابل فشار ضعیف در روی کابل فشار قوی قرار گیرد.

اگر در موقع کابل کشی درجه ی هوا +5 درجه ویا کمتر باشد، باید قبل از آن کابل را در یک محیط گرم قرار داد تا کابل ترک بر ندارد . رشته سیم های یک کابل چند رشته را نباید برای چند مدار به کار برد.

انواع سیم ها به شین ها و مصرف کننده های دیگر توسط پیچ و مهره مجاز است.

استاندارد تولید سینی کابل درب دار بر اساس استاندارد DIN EN 10327 می باشد.

سینی کشی کابل برق

آیتم های مهم در انتخاب سینی کابل درب دار

 • عرض سینی کابل گالوانیزه به سانتیمتر یا میلیمتر
 • ارتفاع سینی کابل به سانتی متر یا میلیمتر
 • طول سینی کابل به متر
 • ضخامت ورق سینی کابل
 • ضخامت ورق درب سینی کابل
 • نوع پانچ دار یا بدون پانچ بودن سینی کابل
 • نوع گالوانیزه سرد یا گالوانیزه گرم

معمولا سینی کابل های درب دار کاسپین در طول های 2 متر و 3 متر تولید و عرضه می گردد. زمانی که کابل هایی که قرار است توسط سینی کابل نگهداری شود دارای گرمای کابل هستند از سینی کابل پانچ دار استفاده می شود که با دارا بودن سوراخ های متعدد در بدنه سینی باعث گردش هوا و خنک ماندن کابل ها می گردد.

جهت اتصالات سینی کابل گالوانیزه به همدیگر و سینی کشی کابل برق نیاز به اتصالات مختلفی می باشد که در زیر به برخی از اونها اشاره می شود. همچنین جهت نصب سینی کابل گالوانیزه از ساپورت های دیواری و آویز سقفی استفاده می شود که به وسیله آنها می توان سینی کابل گالوانیزه را به سقف یا دیوار نصب نمود.

اتصالات سینی کابل درب دار

از مهمترین و پرمصرف ترین اتصالات سینی کابل درب دار می تواند به زانوی داخلی سینی ، زانوی خارجی سینی ، سه راهی سینی کابل ، چهارراهی سینی ، رابط سینی ، تبدیل سینی کابل ، تبدیل سینی به نردبان ، پیچ و مهره کله قارچی اشاره نمود.

جهت اطلاع از به روز ترین قیمت و شرایط سینی کشی کابل برق می توانید با کارشناسان فروش این شرکت تماس حاصل فرمایید.

021-41805555

کاسپین سینی
در تاریخ 5 اردیبهشت 1398