سینی کابل استاندارد

سینی کابل استاندارد

Standard cable tray

 سینی کابل استاندارد چیست؟

سینی کابل استاندارد سینی کابلی است که تمام نیاز صنایع و تاسیسات ساختمانی را مبنی بر جابجایی و ایجاد مسیر امن برای عبور کابل ها و سیم های برق موجود در تاسیسات برقی ساختمان ها برطرف کند. به طور کلی این دسته از تجهیزات صنعتی و ساختمانی وظیفه دارند از کابل ها و سیم های تاسیسات برقی ساختمان ها محافظت و مراقبت کنند. این سینی کابل ها قادر هستند علاوه بر استفاده در محیط های سرپوشیده، در محیط های روباز نیز مورد استفاده قرار گیرند.

ویژگی های سینی کابل استاندارد

به طور کلی برای تولید و استفاده از سینی کابل ها، استانداردهای گوناگونی وجود دارد. هر یک از این استاندارد ها به منظور خاصی تعریف شده و رعایت آن ها سبب می شود که سینی کابلی با کیفیت و مقاوم تولید شده و مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی یک سینی کابل مناسب دارای ویژگی های زیاد است:

 • حفره های منظم

عمدتا یک سینی کابل مناسب، از حفره های متعدد و منظمی تشکیل شده است تا به واسطه آن ها جریان هوا به خوبی در اطراف سیم ها و کابل های برقی جریان پیدا کرده و از افزایش ناگهانی دمای آن ها جلوگیری کند.

 • ابعاد و اندازه های مناسب

همانطور که میدانید در تاسیسات برقی ساختمان ها و صنایع، حجم سیم ها و کابل های عبوری با یکدیگر تفاوت می کند. به همین دلیل عمدتا برای سینی برق ها عمدتا ابعاد و اندازه های گوناگونی در نظر گرفته می شود تا به این واسطه از آسیب رسیدن به آن ها و نیز آسیب رسیدن به سینی کابل جلوگیری شود.

 • متریال مناسب

به طور کلی متریال به کار رفته در سینی کابل ها و اتصالات آن ها با توجه به شرایط محیطی که در آن استفاده می شوند، تعیین می گردد. عمدتا مطابق با استانداردهای روز دنیا در صورتی که محیط مورد نظر دارای شرایط جوی مرطوب است، عمدتا باید متریالی در ساختار سینی کابل ها که در برابر رطوبت مقاوم باشد.

 • ضخامت مناسب

عمدتا ضخامت در کنار متریال مناسب، سبب می شود که سینی کابل و اتصالات آن بتوان وزن بیشتری از کابل ها و سیم های موجود در تاسیسات برقی را ساپورت کند. به این ترتیب بر طبق استاندارد های تعریف شده، برای هر اندازه وزنی که روی سینی کابل قرار میگیرد، ضخامت معینی وجود دارد.

سینی کابل استاندارد

ساپورت سینی کابل استاندارد

به طور کلی به منظور اتصال سینی کابل به دیوار یا سقف و نگه داشتن آن، از ساپورت یا نگهدارنده سینی کابل استفاده می شود. ساپورت سینی کابل استاندارد باید دارای ضخامت مشخص باشد تا علاوه بر تحمل وزن سازه سینی کابل بتواند وزن کابل ها را نیز تحمل کند. متریال به کار رفته در ساپورت سینی برق استاندارد، معمولا همان متریالی است که در ساختار سینی کابل استفاده می شود. این نوع از اتصالات سینی کابل دارای انواع و اندازه های گوناگونی بوده و هر یک به منظور خاصی تولید می شوند. از جمله ساپورت های پر کاربرد به منظور نصب سینی کابل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساپورت دیواری
 • ساپورت سقفی
 • ساپورت L شکل
 • ساپورت U شکل
 • ساپورت T شکل

سینی کابل استاندارد از ورق فولادی گالوانیزه فابریک یا گرم  تولید می شود ، که با توجه به مقاوم بودن در مقابل زنگ زدگی و رطوبت و همچنین محیط های شرجی گزینه بسیار مناسبی جهت استفاده در سیستم های کابل کشی کارخانجات صنایع مختلف ، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، و نیروگاهی و دارویی و شیمیایی می باشد.

جهت پانچ سینی کابل استاندارد از دستگاه تمام اتوماتیک سی ان سی با عرض دو متر استفاده و جهت خمکاری سینی کابل از دستگاه نیمه اتوماتیک خم استفاده می شود. سینی کابل های کاسپین پایپ پس از تولید به وسیله تسمه بر روی پالت های چوبی قابل حمل توسط لیفتراک نصب می گردد.

جهت تولید سینی کابل استاندارد از ورق گالوانیزه گرم و یا گالوانیزه سرد در ضخامت های 0.8 میل الی 2.5 میلیمتر استفاده می شود . که در انواع پانچ دار و بدون پانچ تولید می گردد.

شرکت کاسپین پایپ تولید کننده انواع سینی کابل های گالوانیزه در سایزهای و ضخامت های مختلف ، توانایی تولید سینی کابل را در ابعاد های مختلف و طبق نقشه سفارشی را نیز دارا می باشد.

استاندارد تولید سینی کابل بر اساس استاندارد  DIN EN 10327 می باشد.

سینی کابل استاندارد

نحوه انتخاب سینی کابل استاندارد

جهت انتخاب بهتر سینی کابل استاندارد می بایست حجم کلی کابل ها مشخص گردد. مثلا جهت 7 عدد کابلی که قطر هر کدام 2 سانتیمتر است و در کنار هم در کف سینی قرار می گیرد می توان از سینی کابل با عرض 15 سانتیمتر یا عرض 20 سانتیمتر استفاده نمود.

سینی کابل استاندارد در عرض های 5 ، 10 ، 15 ، 20 ، 25 ، 30 ، 40 ، 50 و 60 سانتیمتر و در ارتفاع های 4 ، 5 ، 6 ، 8 ، 10 و 15 سانت و در شاخه های 2 و 3 متری تولید می گردد. معمولا می توان در سفارش سینی کابل های درب دار جهت کاهش هزینه خرید ، درب سینی کابل را از ورق نازک تر از خود سینی انتخاب نمود .

برای مثال در زمان سفارش سینی کابل گالوانیزه عرض 50 ضخامت 1.5 میلیمتر می توان درب را با ورق ضخامت 1.25 میلیمتر انتخاب شود. در سینی های درب دار می توان درب را به وسیله کلمپ کمربندی و یا پیچ و مهره به خود سینی محکم نمود.

سینی کابل استیل | سینی کابل استاندارد

جدول ابعاد و وزن سینی برق فلزی کاسپین
عرض سینی کابل گالوانیزهضخامت ورق سینی کابل گالوانیزهطول سینی کابل گالوانیزهارتفاع سینی کابل گالوانیزهوزن هر متر سینی کابل گالوانیزهوزن هر متر درب سینی کابل گالوانیزه
سینی کابل عرض 10 سانتی متر0.7 میلیمتر2 متر4 سانت1.3 کیلوگرم0.8 کیلوگرم
سینی کابل عرض 15 سانتی متر0.8 میلیمتر2 متر4 سانت1.8 کیلوگرم1.2 کیلوگرم
سینی کابل عرض 20 سانتی متر0.9 میلیمتر2 متر4 سانت2.5 کیلوگرم1.7 کیلوگرم
سینی کابل عرض 25 سانتی متر1 میلیمتر2 متر5 سانت3.3 کیلوگرم2.3 کیلوگرم
سینی کابل عرض 30 سانتی متر1.25 میلیمتر2 متر5 سانت4.7 کیلوگرم3.5 کیلوگرم
سینی کابل عرض 40 سانتی متر1.5 میلیمتر2 متر6 سانت6.8 کیلوگرم5.3 کیلوگرم
سینی کابل عرض 50 سانتی متر1.5 میلیمتر2 متر6 سانت8.3 کیلوگرم6.6 کیلوگرم
سینی کابل عرض 60 سانتی متر2 میلیمتر2 متر8 سانت13.7 کیلوگرم10.5 کیلوگرم

سینی برق فلزی

مشخصات بهترین سینی کابل استاندارد

سینی کابل استاندارد یکی از تجهیزات مهمی است که برای مسیر کابل کشی سیم های برق مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم دارای مشخصات عمومی و فنی بسیاری است که لازم است به آن توجه نمایید. برای خرید سینی کابل بررسی مشخصات آنها می تواند بسیار ضروری باشد.

سینی های کابل که برای مسیر کابل کشی برق مورد استفاده قرار می گیرند، دارای نمونه های مختلفی هستند. این سینی ها هر یک مشخصات ویژه ای دارند، که لازم است آنها را مورد بررسی قرار داد. سینی کابل استاندارد در اصل نوعی سینی با دوام و با کیفیتی می باشد، که می توان از آن در مسیر کابل کشی سیم های برق استفاده کرد. اگر در زمان خرید سینی های کابل به مشخصات آنها توجه کنید، می توانید محصول بهتری را خریداری کنید.

سینی کابل استاندارد هرگز در بازار با قیمت پایین به فروش نخواهد رسید. البته این بدان معنا نیست که هر محصول گران قیمتی نیز می تواند از کیفیت بالایی برخوردار باشد. اما سینی های کابلی که با ورق های ضخیم تولید می شوند، مسلما از قیمت بالاتری نیز برخوردار خواهند بود. پس در زمان خرید این تجهیزات بهتر است به میزان ضخامت ورق توجه ویژه ای نمایید.

از طرف دیگر بهتر است این مسئله را در نظر بگیرید، که سینی کابل استاندارد قادر است سیم ها و کابل های مناسب را بسته به میزان وزن آن تحمل کند. در صورتی که در محل سینی کابلی نصب کنید که از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، قادر نخواهد بود وزن سیم ها و کابل ها را تحمل کند.

مشخصات عمومی و مهم سینی کابل استاندارد

از میان مشخصات عمومی سینی های کابل باید به استاندارد بودن آن اشاره کنیم. سینی های کابلی که مطابق با استاندارد های روز دنیا طراحی و تولید می شوند، از کیفیت بالایی نیز برخوردار هستند. از طرف دیگر لازم است در حین نصب این سیستم ها به مواد اولیه که جهت تولید آنها استفاده شده است نیز دقت کنید. بررسی کنید که مواد اولیه ای که برای تولید سینی کابل استاندارد استفاده شده است، حتما پیش از استفاده به تایید دستگاه نظارت رسیده باشد.

علاوه بر این موارد، باید به این نکته توجه کنید که تمامی سینی های کابل برای تولید در متراژ های مورد نظر، لازم است زیر نظر دستگاه های نظارت قرار گرفته باشند. به هیچ عنوان نباید هیچ کدام از شاخه های بریده شده برای سینی های کابل، با متراژی که دستگاه نظارت ارائه نموده است متفاوت باشد. اگر هر کدام از شاخه های سینی کابل استاندارد کمتر از میزان درخواستی بود، بهتر است آن را به فروشنده اعلام کنید.

تمامی شاخه های سینی کابل باید دارای پلاک شناسایی استاندارد باشند. به این صورت که تمامی اطلاعات شاخه و اندازه و وزن آن بر روی شاخه ذکر شده باشد. معمولا تمامی شاخه های سینی کابل استاندارد پیش از بسته بندی مورد آزمایش قرار می گیرند. تا سلامت آنها تضمین شده و پس از آن به دست مشتری برسند. با بررسی این مشخصات می توان مناسب ترین و بهترین سینی کابل را تهیه نمود.

پایه سینی کابل

مشخصات فنی سینی کابل استاندارد

پیش از آن که اقدام به خرید این تجهیزات برای محافظت از سیم ها و کابل های برق نمایید، بهتر است بدانید سینی کابل استاندارد چه مشخصات فنی باید داشته باشد. مهمترین مشخصه آنها جنس سینی کابل است. اصولا سینی کابل برق که با ورق های گالوانیزه سرد تولید می شوند، از کیفیت بالاتری نسبت به نمونه های دیگر برخوردار هستند.

ضخامت این نوع سینی کابل استاندارد باید بین 1، 1.5 یا 2 میلی متر باشد. علاوه بر آن پروفیل هایی که برای تولید سینی های کابل مورد استفاده قرار می گیرند، باید دارای اندازه و شکل استاندارد باشند. لازم است تمامی قطعات سینی کابل پس از ساخته شدن، به روش گالوانیزه سرد سوراخکاری و خمکاری شوند. تا بتوان از آنها در محل های مناسب استفاده نمود.

شاخه های استاندارد سینی کابل استاندارد، معمولا در قطعه های 2 با 3 متری تهیه می شود. که عمق این شاخه ها نیز باید 8 سانتی متر در نظر گرفته شود. لبه پایینی سینی های کابل لازم است به صورت صاف بوده و طول آن 1 سانتی متر باشد. در حالی که لبه بالایی آن لازم است به شکل U بوده و مطابق با استاندارد 1 سانتی متر طراحی شود.

کانکتورهایی که بر روی سینی کابل استاندارد نصب می شوند، از دیگر قطعاتی هستند که باید دارای طول حداقلی باشند. طول این قطعات معمولا 15 سانتی متر بوده، و ضخامت آنها نیز 2 میلیمتر خواهد بود. بررسی تمامی این مشخصات فنی و عمومی می تواند در زمان خرید سینی کابل های استاندارد لازم و ضروری به شمار رود.

لوازم جانبی سینی کابل

آیتم های مهم در انتخاب سینی کابل استاندارد

 • عرض سینی کابل گالوانیزه به سانتیمتر یا میلیمتر
 • ارتفاع سینی کابل به سانتی متر یا میلیمتر
 • طول سینی کابل به متر
 • ضخامت ورق سینی کابل
 • ضخامت ورق درب سینی کابل
 • نوع پانچ دار یا بدون پانچ بودن سینی کابل
 • نوع گالوانیزه سرد یا گالوانیزه گرم

معمولا سینی کابل گالوانیزه کاسپین در طول های 2 متر و 3 متر تولید و عرضه می گردد. زمانی که کابل هایی که قرار است توسط سینی کابل نگهداری شود دارای گرمای کابل هستند از سینی کابل پانچ دار استفاده می شود که با دارا بودن سوراخ های متعدد در بدنه سینی باعث گردش هوا و خنک ماندن کابل ها می گردد.

جهت اتصالات سینی کابل گالوانیزه به همدیگر و سینی کشی کابل برق نیاز به اتصالات مختلفی می باشد که در زیر به برخی از اونها اشاره می شود. همچنین جهت نصب سینی کابل گالوانیزه از ساپورت های دیواری و آویز سقفی استفاده می شود که به وسیله آنها می توان سینی کابل گالوانیزه را به سقف یا دیوار نصب نمود.

اتصالات سینی کابل استاندارد

از مهمترین و پرمصرف ترین اتصالات سینی کابل گالوانیزه می تواند به زانوی داخلی سینی ، زانوی خارجی سینی ، سه راهی سینی کابل ، چهارراهی سینی ، رابط سینی ، تبدیل سینی کابل ، تبدیل سینی به نردبان ، پیچ و مهره کله قارچی اشاره نمود.

جهت اطلاع از به روز ترین قیمت و شرایط تولید سینی کابل استاندارد کاسپین می توانید با کارشناسان فروش این شرکت تماس حاصل فرمایید.

021-41805555

کاسپین سینی
در تاریخ 25 آوریل 2019