پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • info@pcp.ir
  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

انواع تجهیزات سینی کابل و کاربرد آن ها

انواع تجهیزات سینی کابل و کاربرد آن ها

انواع تجهیزات سینی کابل و کاربرد آن ها

تجهیزات سینی کابل به مجریان ساختمانی این امکان را می دهند که مسیرهای طولانی و پر پیچ و خم را به راحتی اجرا کنند. به طور کلی سینی کابل ها به واسطه ویژگی هایی که دارند امروزه جایگزین بسیار مناسبی برای لوله های فلزی به شمار می روند. استفاده از این دسته از تجهیزات سبب می شود تا جریان هوا به خوبی در اطراف کابل ها و سیم های به کار رفته در تاسیسات برقی صنایع و یا ساختمان ها به خوبی گردش پیدا کرده و به این ترتیب احتمال آسیب دیدن آنها کاهش پیدا کند.

از طرفی این تجهیزات به گونه ای تولید شده اند تا در برابر رطوبت موجود در محیط مقاوم باشند تا به این ترتیب بتوان از آن ها در محیط های روباز استفاده کرد. اما برای آنکه بتوان از این تجهیزات در تاسیسات برقی ساختمان ها و صنایع استفاده کرد، باید تجهیزات و اتصالات گوناگونی استفاده نمود. این اتصالات و تجهیزات ویژگی های به خصوصی داشته و هر یک تحت شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات سینی کابل

متریال به کار رفته در تجهیزات سینی کابل

به طور کلی متریالی که در تجهیزات سینی کابل مورد استفاده قرار می گیرد، همان متریالی است که در ساخت سینی کابل استفاده شده است. عمدتا برای انکه استحکام سینی کابل های مورد استفاده در تاسیسات برقی ساختمان ها و یا صنایع افزایش پیدا کند، ورق پایه سینی کابل ها و تجهیزات به کار رفته در آن ها را ورق فولادی در نظر می گیرند. این ورق ها به طور ذاتی در برابر فشار ها و بار های خارجی از خود مقاومت نشان داده و به این ترتیب وزن کابل هایی با مقطع زیاد را تحمل می کنند.

نحوه گالوانیزاسیون سینی کابل و تجهیزات به کار رفته در آن

عمدتا از سینی کابل و تجهیزات وابسته به آن ها در محیط های روباز مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل ورق به کار رفته در این تجهیزات علاوه بر داشتن استحکام بسیار بالا، باید در برابر رطوبت نیز از خود مقاومت نشان دهد. به طور کلی راه های گوناگونی برای افزایش مقاومت تجهیزات سینی کابل در برابر خوردگی وجود دارد اما مهمترین و مفید ترین آن ها گالوانیزه کردن ورق هایی است که در ساختار سینی کابل ها و تجهیزات وابسته به آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در این روش عمدتا حمامی از فلز روی مذاب در دمای بیش از ۴۵۰ درجه سانتیگراد تهیه می شود. ورق های فولادی مورد پس از تمیز کاری در این حوضچه غوطه ور می شوند. از آنجایی که دمای این حوضچه بسیار بالا است، میان اتم های آهن شکسته شده و اتم های فلز روی با اتم های آهن پیوند برقرار می کنند. به این ترتیب در پایان فرایند گالوانیزاسیون پوششی از فلز روی بر سطح ورق ها قرار گرفته و مقاومت آنها را در برابر رطوبت افزایش می دهد. به طور کلی در این روش به علت بالا بودن دمای فرایند، فلز روی می تواند تا عمق ۷۲ میکرونی از سطح ورق نفوذ کند.

تجهیزات سینی کابل

انواع تجهیزات سینی برق

زانویی های ۴۵ و ۹۰ درجه

از جمله پر کاربرد ترین تجهیزات سینی کابل می توان به زانویی های ۴۵ و ۹۰ درجه اشاره کرد. به طور کلی مسیر عبور کابل ها و سینی های برقی باید به گونه ای انتخاب شود تا علاوه بر کوتاه بودن، احتمال برخورد اجسام تیز و برنده به کابل ها و سیم های برق را کاهش دهد. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که مسیر سینی کشی کابل برق، از پیچ و خم های فراوان تشکیل شده باشد.

از آنجایی که به دلیل استحکام بسیار بالا و نوع طراحی سینی کابل ها، نمی توان این تجهیزات را مطابق با زاویه های دلخواه خم کرد، به ناچار باید از زانویی ها استفاده کرد. این نوع از تجهیزات سینی کابل قادر هستند مسیر سینی کابل را ۴۵ یا ۹۰ درجه تغییر دهند.

رابط سینی کابل

از دیگر تجهیزات سینی کابل ها می توان به رابط سینی کابل اشاره کرد. به طور کلی سینی کابل هایی که توسط شرکت های معتبر تولید می شوند، دارای ابعاد و اندازه و استاندارد های مشخصی هستند. مطابق با این استاندارد ها هر شاخه سینی کابل دارای ابعاد و اندازه و همچنین طول مشخصی است. به این ترتیب با یک عدد سینی کابل نمی توان یک مسیر طولانی موجود در تاسیسات برقی را اجرا کرد.

به همین دلیل در چنین مواقعی از رابط های سینی کابل استفاده می شود. این نوع از اتصالات سینی کابل وظیفه دارند سینی کابل هایی که دارای مقطع یکسانی هستند را به یکدیگر متصل کنند.

تبدیل سینی کابل

گاهی اوقات به دلایل متعدد، حجم کابل ها و سیم های موجود در سینی کابل ها به طور ناگهانی افزایش پیدا می کند. در چنین موقعیت سینی کابل مورد استفاده ظرفیت این حجم از سیم ها و کابل های برقی را نداشته و باید از سینی کابلی با مقطع بزرگتر استفاده گردد. در واقع تبدیل ها وظیفه دارند و سینی کابل با سطح مقطع متفاوت را به یکدیگر متصل کنند.

تجهیزات سینی کابل

سه راهی سینی کابل

از دیگر تجهیزات سینی کابل می توان به سه راهی ها اشاره کرد. در برخی از موارد موقعیت هر یک از تجهیزات تاسیسات برقی به گونه ای است که سه مسیر کابل کشی باید با یکدیگر ادغام شده و ادامه پیدا کنند یا اینکه دو مسیر گوناگون به صورت عمود بر یکدیگر باید اجرا شوند. در چنین مواقعی عمدتا از سه راهی سینی کابل استفاده می شود. این دسته از تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند که سه سینی کابل با سطح مقطع های یکسان را به آسانی به یکدیگر متصل کنند.

ساپورت سینی کابل

از دیگر تجهیزات سینی کابل می توان به ساپورت ها اشاره کرد. به طور کلی این دسته از تجهیزات دارای انواع گوناگونی بوده و وظیفه دارند سینی کابل ها را به دیوار و یا سقف متصل کنند. تا به این ترتیب مسیر های مورد نظر قابل اجرا باشند.

پیچ و مهره سینی کابل

از دیگر تجهیزات به کار رفته در سینی کابل ها می توان به پیچ و مهره سینی کابل اشاره کرد. به طور کلی برای آنکه بتوان تمام اتصالات عنوان شده در بالا را به مسیر اصلی سینی کابل متصل کرد، باید از پیچ و مهره سینی کابل استفاده نمود. این دسته از تجهیزات سینی کابل به گونه ای طراحی شده اند که علاوه بر ایجاد اتصال محکم بین تجهیزات گوناگون سینی کابل، در برابر خوردگی نیز از خود مقاومت نشان دهند.

پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان در زمینه ی خرید تجهیزات سینی کابل ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.

مقالات


اطلاعات تماس