پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • info@pcp.ir
  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

کیبل تری (cable tray) چیست؟

کیبل تری (cable tray) چیست؟

کیبل تری (cable tray) چیست؟

کیبل تری که معمولاً آن را با نام لاتین cable tray و یا همان سینی کابل می شناسند، در شبکه های کابل کشی و انواع مختلف هادی های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات یک نوع شرایط پشتیبانی و حمایتی همه جانبه را برای کابل ها و سیم های الکتریکی فراهم می کنند تا بتوان در بهترین شرایط از منابع انرژی سودمندی که این کابل ها فراهم می کنند استفاده کرد. امروزه این تجهیزات عضو جدایی ناپذیر مجموعه های صنعتی، تجاری و یا بسیاری از ارگان هایی که به نوعی با سیستم های کابل کشی گسترده سروکار دارند، محسوب می شوند.

اهداف طراحی و ساخت کیبل تری

هدف از طراحی و ساخت کیبل تری درواقع دو جنبه ی متفاوت را در بر می گیرند، مورد اول برقراری امنیت و افزایش ضریب ایمنی برای کابل های برق می باشد که مهم ترین هدف در این حوضه می باشد. همان طور که می دانید کابل ها و سیم های برق در ابعاد گوناگونی طراحی و تولید می شوند و هر کدام بنا به ظرفیت خود حامل مقداری مشخص از انرژی الکتریکی می باشند. مسئله ی چالش برانگیزی که وجود دارد آن است که آن ها علاوه بر تأمین انرژی مورد نیاز برای دستگاه های متنوع، نیاز به این دارند که بدون دخالت عوامل محیطی تنش زا، وظیفه ی اصلی خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کنند.

به بیان دیگر زمانی ما می توانیم این دخالت عوامل بیرونی را بر سیم ها و کابل های برق ، کاملاً از بین ببریم که از قطعات و تجهیزات جانبی از قبیل کیبل تری استفاده کنیم. سینی های کابل با تحت پوشش قراردادن محتوایات حساس از قبیل همین هادی های الکتریکی در داخل خود، عملاً تماس آن ها را با محیط خارج قطع کرده و از این طریق امنیت و به اصطلاح security مجموعه را افزایش می دهد.

هدف دوم که در مورد کیبل تری صدق می کند و نسبت به هدف اول از درجه اهمیت بالایی برخوردار است، موضوع انتقال و هدایت صحیح کابل های الکتریکی می باشد. سینی کابل می تواند طبق یک چارچوب منظم مسیر هدایت بی نظیری را برای کابل ها مهیا کند. درواقع انتقال کابل ها و سیم ها را از مسیرهای گوناگونی می توان انجام داد که این عملیات به واسطه ی وجود کیبل تری میسر می شود.

کیبل تری (cable tray) چیست؟

ویژگی ها و مشخصات کیبل تری

کیبل تری معمولاً از دو نوع متریال فلزی و پلیمرهای pvc ساخته می شوند که هر کدام با توجه به شرایط محیط، در مکان های مورد نظر نصب و راه اندازی می شوند. اینکه از کدام نوع متریال استفاده شود بستگی به پروژه و مجموعه ی شما دارد. اما به طور کلی در صنایعی که مسیر انتقال، حجم های وسیعی از کابل های برق را در بر میگیرد و لازم است سیستم های حمایتی و پشتیبانی متحمل وزن های بسیار بالایی باشند، ترجیح داده می شود که از نوع فلزی استفاده شود.

نوع pvc کیبل تری نیز در اغلب اوقات شرایط ملایم تری را از محیط و همچنین حجم کابل ها می طلبد. بنابراین با توجه به شرایط پروژه نسبت به انتخاب این دو نوع متریال می پردازیم. از لحاظ ابعاد معمولاً در طول های 2 تا 3 متر و عرض 50 میلی متر تا محدوده ی 600 میلی متر را نیز در بر می گیرند. ضخامت آن ها نیز به جهت حفظ حداکثر مقاومت از 0.8 تا 2 میلی متر می باشد. اما باز هم امکان نوسان در مقادیر ذکر شده وجود دارد.

معمولا به صورت مشبک یا به اصطلاح سوراخ دار طراحی می شوند، زیرا با توجه به آنکه کابل های برق حامل انرژی بسیار بالایی هستند ممکن است در مسیر خود قدری افزایش دما پیدا کنند. لذا این حالت مشبک می تواند تاثیر فوق‌العاده بالایی در متعادل کردن دمای سطح کیبل تری داشته باشد. از طرفی وجود درپوش یا کاورهایی رو سطح سینی کابل که اغلب جهت جلوگیری از آسیب به کابل ها تعبیه شده اند از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این تجهیزات محسوب می شود.

کیبل تری (cable tray) چیست؟

انواع اتصالات کیبل تری

در راه اندازی و نصب کیبل تری معمولاً دو گونه از اتصالات دخیل هستند. مورد اول اتصالاتی هستند که وظیفه ی تغییر جهت سینی ها و به نوعی برقراری انشعابات مختلف را بر عهده دارند. مورد دوم اتصالاتی که جهت نصب سینی ها به صورت معلق و یا در نقاط دیگر به کار گرفته می شوند.

کیبل تری علی‌رغم آنکه در ابعاد و طول های مشخص تولید می شوند اما در اغلب اوقات در مسیر نصب خود لازم است که به جهات مختلف تغییر مسیر دهند. این تغییر جهت در مسیر باید به گونه ای باشد تا کابل ها دچار خمش بیش از حد نشوند زیرا در صورت بروز این اتفاق احتمال آسیب و یا حتی قطع شدن پوشش های محافظ آن ها افزایش می یابد. لذا باید اتصالات سینی کابل به گونه ای طراحی شوند تا مسیر کابل ها بدون ایجاد هرگونه تنش کششی، تغییر کند.

مهندسان برای فراهم آوردن چنین شرایطی قطعاتی را تحت عنوان اتصالات سینی کابل طراحی و وارد چرخه ی تولید کردند. البته می توان آن ها را نیز در دسته ی انواع کیبل تری طبقه بندی کرد اما با توجه به آنکه به صورت جداگانه در مسیر سینی کابل نصب می شوند و دارای ابعاد کوچکتری نیز هستند، واژه ی “اتصالات” را برای آن ها در نظر می گیرند. لذا انواع آن عبارتند از، اتصالات زانویی، اتصالات T شکل یا سه راهی، متقاطع یا چهار راهی، کاهنده های از سمت مرکز، راست و چپ (reducer cable tray) و همچنین اتصالات شیب دار یا پرانتزی (vertical bend inside cable tray) که برای تغییر جهت های افقی استفاده می شوند.

اتصالات دیگری که برای این تجهیزات در نظر می گیرند، بیشتر جهت نصب کلی کیبل تری ها به کار گرفته می شوند و عبارتند از، سی چنل ها و یا یونسترات، و راد گالوانیزه که هر کدام مکانیزم خاصی را در پیاده سازی قطعات در پیش می گیرند.

کیبل تری (cable tray) چیست؟

خرید کیبل تری از شرکت پتروکاسپین

شرکت پتروکاسپین در نظر دارد تا با فراهم کردن متنوع ترین محصولات، کلیه نیازهای پروژه های گوناگون را برآورده کند. آنچه که برای این مجموعه اهمیت دارد، درواقع ارائه ی با کیفیت ترین محصولات در قیاس با موارد مشابه خود است، و در این فرآیند همواره در تلاش هستیم تا کلیه ی تجربیات خود را که حاصل چندین سال ممارست پرسنل این شرکت است را در اختیار مشتریان گرامی قرار دهیم تا بتوانند در روند خرید محصولات مورد نظر خود از جمله کیبل تری و سایر محصولات مجموعه ی پتروکاسپین بهترین تصمیم را بگیرند.

جهت مشاوره و خرید سینی کابل می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید سینی کابل : ۰۲۱۴۱۸۰۵۵۵۵

مقالات


اطلاعات تماس