پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • info@pcp.ir
  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پیچ قارچی ; یکی از پر کاربردترین اتصالات

پیچ قارچی ; یکی از پر کاربردترین اتصالات

پیچ قارچی ; یکی از پر کاربردترین اتصالات

پیچ قارچی نوعی اتصال دهنده است که معمولا از جنس فلز ساخته می شوند. دارای یک سر گنبدی و به اصطلاح قارچی شکل، که از طریق یک شفت رزوه دار امتداد یافته است. قطعه ی مکمل آن مهره می باشد که این دو با نام پیچ و مهره می توانند اتصالاتی سخت و محکم را میان دو جسم یا اشیاء جدا از هم برقرار کنند.

لرزش ها و بارهای دینامیکی می تواند باعث شل شدن مهره ها شود لذا استفاده از واشرهای فلزی یا پلاستیکی که ایجاد کننده ی یک نوع اصطحکاک بین پیچ قارچی و مهره ها هستند، باعث می شود تا مقاومت آن ها در برابر شل شدن افزایش یابد.

پیچ قارچی از چه موادی ساخته شده اند؟

انتخاب یک پیچ قارچی با جنس و متریال مناسب بسیار حیاتی است ، دلیل این امر آن است که معمولا از پیچ و مهره برای کاربردهای سنگین و تحمل وزن های بالا استفاده می شود و داشتن یک جنس سخت و مستحکم می تواند از شکست آن ها در اتصالات جلوگیری کند.

پیچ و مهره های ساخته شده از فولاد با آن هایی که از جنس آلومینیوم هستند بسیار با یکدیگر متفاوت اند چرا که هر یک برای شرایطی خاص و در مکانی مشخص طراحی و تولید شده اند و نمی توان بدون در نظر گرفتن نوع پروژه از آن ها استفاده کرد. عوامل دیگری مانند وجود مواد خورنده، پایداری سازه و دیگر شرایط محیطی می توانند بر اثر بخشی پیچ قارچی تاثیر بگذارند در نتیجه قدم اول در انتخاب پیچ و مهره، ابتدا سنجش محیط و بعد انتخاب نوع ماده است.

پیچ قارچی

برخی از مواد تشکیل دهنده این پیچ ها عبارتند از:

  • فولاد : این فلز به دلیل شکل پذیری بالا، دوام و استحکام، مقاوم در برابر کشش و قیمت مناسب به طور گسترده ای در دسترس است و می توان از آن در ساخت قطعات در صنایع گوناگون استفاده کرد. این جنس از پیچ نیز به دلیل استحکام بالا می تواند انتخاب خوبی برای نصب سینی های کابل باشد.
  • فولاد ضد زنگ : آلیاژی که مخلوطی از فولاد کم کربن و مقادیر خاصی از کروم و نیکل است. معمولا برای ساخت پیچ قارچی از این نوع آلیاژ استفاده می شود چرا که کروم موجود در فولاد ضد زنگ باعث مقاومت در برابر خوردگی می شود و همین ویژگی خاص است که آن ها را در سازه های گالوانیزه پرکاربرد کرده است.
  • برنز و برنج : از این آلیاژ نیز به مراتب در ساخت پیچ قارچی استفاده می شود و در کل فارغ از کاربرد آن در نصب سینی های کابل می توان در صنایع مختلف که دارای محیط مرطوب هستند از این نوع جنس استفاده کرد. برنز آلیاژی است که از قلع و مس تشکیل شده و مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی دارد بنابراین در کاربردهای آبی مانند زیر دریایی ، کشتی، قایق و دیگر ساخت و ساز های زیر آب بسیار ایده آل هستند. برنج نیز مخلوطی از فلزات مس و روی است و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد و ماده ای نرم و انعطاف پذیر می باشد.
  • نایلون : یک ماده مصنوعی سبک و ساخته شده از پلاستیک، علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی از عایق حرارتی و الکتریکی خوبی نیز برخوردار است. نایلون در صورت قرارگیری در معرض دمای بسیار زیاد می تواند ذوب و در دمای پایین نیز ضعیف شود با این حال این متریال از پیچ قارچی به دلیل محدودیت هایی که دارد کم تر در صنایع مختلف کاربرد دارد و به نوعی می توان گفت از این جنس از پیچ قارچی در اتصال سینی های کابل به یکدیگر استفاده نمی شود اما در مجموع دانستن ویژگی های هر کدام از این پیچ و مهره ها می تواند ما را در انتخاب صحیح تر کمک شایانی کند.

پیچ قارچی

پیچ قارچی قادر به تحمل چه مقدار وزن است؟

یکی از ارکان اساسی در انتخاب هر نوع اتصال دهنده ای آن است که چه مقدار وزن را می تواند تحمل کند، پیچ قارچی درجه 5 ساخته شده از فولاد کربنی دارای مقاومت کششی 8437 کیلوگرم در هر متر مربع و مقاومت بار ثابت 5976 کیلوگرم در هر متر مربع است. داشتن استحکام و دوام در گذر زمان نشان از کیفیت محصول دارد زیرا در بعضی مواقع ممکن است این اتصالات ضعیف و سست شده و در نهایت دچار شکست شوند بنابراین حفظ ساختار در طولانی مدت بسیار می تواند در پایداری سازه تاثیر گذار باشد. البته در ساختار سینی های کابل، وزن بالا به آن صورت مطرح نیست و می توان از نوع پیچ قارچی با درجات پایین تر استفاده کرد.

موارد استفاده از پیچ قارچی

از پیچ قارچی معمولا برای اتصال فلز با فلز و در مواردی چوب با فلز و همین طور چوب با چوب مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به ساختار فیزیکی خاصی که دارد در تمام صنایع بلااستثناء کاربرد دارند. امروزه شبکه ی انتقال برق و کابل کشی نقش بسیار مهمی در پیشبرد فعالیت ارگان های مختلف دارد و به طبع آن نیاز به استفاده از سینی کابل جهت برقراری انسجام و یکپارچگی در مجموعه کابل ها نیز وجود دارد، بنابراین بهره مندی از طیف وسیعی از اتصالات سینی کابل که پیچ قارچی نیز جزو آن است می توانیم این سینی های کابل را به یکدیگر متصل کرده و به انتقال انرژی برق با کم ترین مشکل بپردازیم.

پیچ قارچی

نقش اتصال دهنده ها در ایجاد یک سازه پایدار

برای طراحی و ساخت هر سازه ای همواره به مجموعه ای عظیم از اتصال دهنده ها از جمله پیچ قارچی نیاز داریم تا بتوانیم قطعات فلزی جدا از هم را به یکدیگر متصل کنیم. در دنیای مدرن امروزی استفاده از انرژی برق به صورت مداوم بسیار حیاتی است و پیوسته در تلاش هستیم تا سازه هایی را طراحی و تولید کنیم که در سریع ترین زمان از این انرژی ارزشمند بهره برداری کنیم. یکی از سازه هایی که کار انتقال انرژی برق را آسان کرده است استفاده از سینی های کابل و به دنبال آن انواع مختلفی از اتصال دهنده ها مانند پیچ قارچی شکل است. همان طور که می دانید سیستم کابل کشی بسیار حساس و ظریف می باشد و لازم است در نصب و اتصال سینی های کابل به یکدیگر از مرغوب ترین نوع پیچ قارچی استفاده کنیم.

شرکت کاسپین پایپ همواره در تلاش است با ارائه ی بهترین کیفیت از محصولات خود بتواند رضایت هر چه بیشتر مشتریان خود را جلب کند چرا که معتقدیم هر یک پروژه ای که با موفقیت به اتمام می رسد افزودن برگه زرینی بر طومار طویل افتخارات این شرکت است.

جهت مشاوره و خرید پیچ قارچی میتوانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمائید. تماس با کارشناس فروش : 02141805555

مقالات


اطلاعات تماس