پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • info@pcp.ir
  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پیچ سینی کابل چیست و انواع آن کدامند؟

پیچ سینی کابل چیست و انواع آن کدامند؟

پیچ سینی کابل چیست و انواع آن کدامند؟

پیچ سینی کابل یکی از مهمترین تجهیزات در سینی کابل ها است که وظیفه دارد بخش های مختلف آن ها را به یکدیگر متصل نماید. به طور کلی پیچ هایی که در سینی کابل ها مورد استفاده قرار می گیرند وظیفه دارند اتصالاتی مانند سه راهی ، تبدیل رابط و غیره را به پیکره اصلی سینی کابل متصل نمایند.

عمدتا این مدل از تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند که علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی، استحکام بسیار بالایی نیز داشته باشند. چرا که این پیچ و مهره ها باید علاوه بر تحمل وزن کابل ها، بتوانند وزن سازه و همچنین نیروهای خارجی وارد شده بر سازه را تحمل کنند.

انواع پیچ سینی کابل

به طور کلی شرکت های سازنده پیچ، برای اتصال متعلقات مختلف سینی کابل به بدنه اصلی، پیچ های به خصوصی را طراحی کرده اند که هر کدام متناسب با شرایط گوناگون عملکرد ویژه ای را از خود نشان می دهند‌ از جمله پیچ و مهره های به کار رفته در سینی کابل ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پیچ سرگرد و مهره
  • پیچ شش گوشه و مهره
  • پیچ سرگرد با مهره و واشر
  • پیچ لنگری و مهره
  • پیچ شش گوشه با مهره و واشر

پیچ و مهره سینی کابل

پیچ سینی بهتر است یا پرچ؟

به طور کلی نصب پیچ هایی که برای بستن دو عضو سینی کابل به کار می روند، به نفرات کمتری نسبت به پرچ ها نیاز دارند. علاوه بر آن استفاده از پرچ به تجهیزات به خصوصی نیاز دارد. عمدتا استفاده از اتصالات پرچی باعث زمانبر شدن نصب سینی کابل ها شده و در نتیجه هزینه ها را افزایش می دهد. به طور کلی نصب پیچ سینی کابل به همراه مهره فرآیند ساده تری را به دنبال دارد که نتیجه آن اتصال سریع بخش های مختلف سینی کابل به یکدیگر است.

نحوه گالوانیزه کردن پیچ سینی کابل

پیچ سینی کابل باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که در برابر رطوبت از خود مقاومت نشان دهد. به طور کلی برای تقویت این دسته از تجهیزات عمدتا از روش های گالوانیزاسیون استفاده می گردد. اما لازم به ذکر است که پیش از شروع این فرآیند ها باید پیچ ها از طریق فرآیندهای مانند تراشکاری تولید شوند.

در صورتی که فولاد مورد نظر پیش از عملیات ساخت پیچ و رزوه زنی، گالوانیزه شود، پوشش قرار گرفته روی سطح آن از بین رفته و به این ترتیب مقاومت پیچ در برابر خوردگی از بین خواهد رفت. به طور کلی برای گالوانیزه کردن پیچ ها از فرایند گالوانیزاسیون سرد و گرم استفاده می شود.

آبکاری گرم

در فرآیند آبکاری گرم، پیچ های تولید شده در حوضچه فلز روی ریخته شده و پس از مدتی از آن خارج می شوند. از آنجایی که دمای فلز روی مذاب حدود ۴۵۰ درجه سانتیگراد است، پیوند اتم های آهن از یکدیگر گسسته شده و اتم های فلز روی جایگزین آن ها می شوند. به طور کلی این نوع از فرآیند آبکاری قادر است عمر فولاد های گالوانیزه شده را تا سی سال افزایش دهد و به همین دلیل پیچ های تولید شده به این روش، بیشترین کاربرد را دارند.

پیچ سینی کابل

آبکاری سرد

در این فرآیند محلولی از فلز روی با ماهیت اسیدی تهیه شده و بر سطح پیچ ها پاشیده می شود. در این فرآیند دمای سطح پیچ ها تا یکصد درجه سانتی گراد افزایش پیدا کرده و پیوند اتم های روی سطح پیچ شکسته شده و اتم های فلز روی جایگزین ان ها می شوند. به طور کلی به علت نفوذ کم فلز روی پیچ های تولید شده به این روش در محیط های مرطوب، طول عمری به مراتب کمتر از پیچ های تولید شده به روش آبکاری گرم دارند.

مزایای استفاده پیچ سینی کابل

به طور کلی استفاده از پیچ و مهره باعث تسریع زمان نصب سینی کابل ها می شود. همانطور که گفته شد، استفاده از تجهیزات دیگر از قبیل پرچ و با جوشکاری باعث زمانبر شدن نصب سینی کابل ها می شود. به علاوه استفاده از پیچ سینی باعث می شود تا قطعات و تجهیزات قابل باز و بسته کردن باشند. به این ترتیب در صورت تغییر محل نصب سینی کابل ها و یا آسیب دیدن بخش از سینی کابل، قطعات مختلف به راحتی باز شده و مشکلی ایجاد نمی کند.

از طرفی به دلیل طراحی و ساخت پیچ سینی مطابق با استانداردهای روز دنیا، این پیچ ها از کیفیت بالایی برخوردار و استفاده از ان ها موجب افزایش طول عمر سینی کابل های به کار رفته در تاسیسات برقی می شود. به طور کلی پیچ و مهره سینی کابل به دلیل استفاده از فولاد به عنوان متریال اصلی آن، در برابر آتش سوزی و درجه حرارت های بالا مقاومت بسیار زیادی دارد.

در نتیجه استفاده از پیچ سینی کابل باعث افزایش ایمنی سازه ها می شود. همانطور که گفته شد، پیچ سینی کابل عمدتا به روش گالوانیزاسیون گرم، در برابر رطوبت مقاوم شده و به این ترتیب از آنها می توان در محیط های مرطوب استفاده کرد.

پیچ سینی کابل

نحوه انتخاب پیچ سینی کابل

به طور کلی این عامل متناسب با وزن سازه، کابل و سیم هایی است که روی آن قرار گرفته است تعیین می گردد. همچنین در صورتی که پیج مورد استفاده دائما در معرض بارهای نوسانی قرار داشته باشد، بهتر است که ابعاد بزرگتری برای پیچ مدنظر قرار گیرد.

  • انتخاب استانداردی که در تولید پیچ سینی رعایت شده است 

به طور کلی برای تعیین استاندارد لازم برای پیچ باید به میزان وزن قابل تحمل توسط پیچ ها، میزان درجه حرارت، شرایط محیطی و کاربرد پیچ توجه نمود. عمدتا استانداردهای موجود تعیین کننده جنس و ابعاد پیچ هستند و انتخاب صحیح ان ها می تواند تا حد زیادی طول سازه های نصب شده را افزایش دهد.

  • نوع فرایند گالوانیزاسیون پیچ سینی

برای افزایش مقاومت پیچ سینی کابل در برابر رطوبت، پیچ ها تحت عمل گالوانیزاسیون قرار می گیرند‌. به طور کلی عمل آبکاری این پیچ ها به دو صورت سرد و گرم انجام می پذیرد. به یاد داشته باشید پیچ هایی که متریال به کار رفته در طراحی و ساخت آن ها استنلس استیل است، نیازی به فرآیند آبکاری ندارند چرا که در ساختار این ماده نیکل و کروم وجود داشته و به خودی خود در برابر رطوبت مقاوم هستند.

پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان در زمینه ی خرید پیچ سینی کابل ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.

تلفن تماس : 41805555-021

مقالات


اطلاعات تماس