مینی ترانکینگ ؛ محفظه های نگهدارنده درب دار

مینی ترانکینگ؛ محفظه های نگهدارنده درب دار

محفظه ها یا کانال های درب داری که برای محیط های خاصی همچون ساختمان ها و ادارات و … استفاده میشوند، ترانکینگ هستند. اما یک نمونه از این محفظه ها که با نام مینی ترانکینگ شناخته می شوند، خاص بوده و از این رو نیز برای محیط های خاص استفاده می گردند.

این ترانکینگ ها در اصل دارای سطح مقطع مستطیلی هستند و برای کابل کشی سیم های ساختمانی کاربرد دارند. البته باید بگوییم هر یک از تجهیزات سیم کشی ساختمانی، دارای متعلقات و اجزای مخصوص به خود است. که استفاده از ان ها می تواند منجر به نصب و انتقال مینی ترانکینگ در سراسر ساختمان گردد.

اجزای مهم محفظه های مینی ترانکینگ

از جمله مهمترین اجزای این سری از کانال های محافظ سیم های برق، باید به درب، ترانک، زاویه تخت، زاویه خارجی و داخلی، کادر ماژول و قطعات اتصال اشاره نماییم. یکی از مهمترین ویژگی هایی که منجر شده است تا این مینی ترانکینگ ها از محبوبیت بالایی برخوردار باشند، ماژولار بودن آنها می باشد.

ماژولار بودن این کابل ها به این معنا است که می توان به راحتی مسیر های عبور کابل ها، تعداد پریز ها  کلید ها و مکان های مختلف آنها را تغییر داد و انتخاب کرد. اصولا در انتهای هر ترانکینگ نوعی جعبه تقسیم آلومینیومی نیز استفاده می شود، تا از سیم های برق محافظت نماید.

نیازی نیست برای نصب این سری از ترانکینگ ها از بست های مختلف همچون بست دو طرفه، یا بست فلزی عایق دار و بست اسپلیت استفاده کرد. این محفظه های به راحتی بر روی دیوار نصب می شوند، و به علت داشتن درب، می توان پس از نصب سیم های برق را از درون آنها عبور داد.

خرید ترانکینگ

نحوه نصب مینی ترانکینگ بر روی دیوار

از آنجایی که نحوه نصب این محفظه ها بر روی دیوار آسان است، محبوب می باشند. می توان به راحتی ترانکینگ ها را با چسب نواری بر روی دیوار و به صورت مستقیم نصب کرد. زیرا این ترانکینگ ها از وزن سبکی برخوردار هستند، و قابلیت نصب با چسب را دارند.

کافیست چسب نواری پایه را از روکش جدا کنید، و مینی ترانکینگ را با آن به صورت مستقیم بر روی دیوار نصب نمایید. اصولا ترانکینگ هایی که تولید و به بازار عرضه می شوند، خود به دو دسته ترانکینگ با چسب نواری و ترانکینگ با کاور لولایی می باشند.

از این رو نیازی به استفاده از تجهیزات خاصی برای نصب آنها وجود ندارد. می توان به سادگی و تنها با استفاده از انواع چسب های نواری آنها را بر روی دیوار نصب کرد.

ویژگی های خاص مینی ترانکینگ ها

هر یک از تجهیزاتی که به عنوان نگهدارنده ای برای سیم های برق به شمار می رود، دارای ویژگی های خاص است. از جمله مهمترین ویژگی هایی که میتوانیم برای این نمونه از تجهیزات برقی بیان نماییم، رنگ سفید بدنه آنها می باشد.

تمامی ترانکینگ هایی که تولید می شوند و به بازار عرضه می شوند از رنگ بدنه سفید برخوردار هستند. که همین مسئله زیبایی ظاهری انها را افزایش می دهد. از سوی دیگر می توان با استفاده از این مسدود کننده های مینی ترانکینگ، کابل های برقی که در محیط استفاده شده اند را مورد محافظت قرار داد.

از دیگر ویژگی هایی که منجر شده است تا این کابل ها و نگهدارنده ها محبوبیت بالایی به دست آورند، نیاز نداشتن به تجهیزات خاص برای نصب بر روی دیوار است. این ترانکینگ ها علاوه بر تمامی این ویژگی ها، می توان برای سمت راست و چپ نیز مورد استفاده قرار داد.

ترانکینک فلزی

مهمترین کاربرد های استفاده از ترانکینگ ها

همانطور که پیش از این اشاره نمودیم، بیشترین کاربرد این تجهیزات برای سیم کشی ساختمان های اداری و صنعتی می باشد. اما هر مینی ترانکینگ بسته به مکانی که استفاده می شود، لازم است از استاندارد خاصی برخوردار باشد.

ترانکینگ ها خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند، که برای محیط های مختلف کاربرد دارند. از جمله نمونه های ترانکینگ که پرکاربرد هستند باید به ترانکینگ های ستونی، دیواری و دفنی اشاره نماییم. اما آیا می دانید این تجهیزات چه کاربردهایی دارند؟ از جمله مهمترین کاربردهای آنها باید به موارد زیر اشاره نماییم:

  • محافظ کابل ها در برابر آب و آتش:

برخی از مینی ترانکینگ ها در اصل دارای خاصیت ضد اب بودن می باشند، که از آنها در محیط هایی که رطوبت وجود دارد استفاده می شود. علاوه بر آن برخی دیگر از نمونه های ترانکینگ تولیدی، از مواد مقاوم در برابر آتش نیز برخوردار هستند. پس این کابل ها می توانند محافظی مناسب برای سیم ها و کابل های برق در برابر اب و اتش باشند.

  • محافظ های عالی در برابر فشار، خوردگی و ضربه:

محیط های صنعتی و اداری اصولا محیط هایی هستند که ممکن است به سیم ها و کابل ها آسیب برسانند. از این رو لازم است از کابل ها و محفظه هایی برای محافظت از این سیم ها استفاده شود. مینی ترانکینگ ها را می توان محفظه های درب داری به شمار آورد، که از سیم ها در برابر خوردگی، پوسیدگی و هر نوع آسیب حفاظت کرد.

ترانکینگ برق

  • قابلیت توسعه سیم کشی ساختمان ها با مینی ترانکینگ

از دیگر موارد استفاده از ترانکینگ ها در سیم کشی ساختمان ها، باید به قابلیت گسترش و توسعه سیم های برق برای کابل کشی اشاره نماییم. در سیستم های سنتی کابل کشی سیم ها دشوار بود. حتی برای این که بتوان در محل خاصی یک پریز یا کلید برق نصب کرد، باید سختی زیادی را تحمل می کرد.

اما امروزه دیگر با استفاده از مینی ترانکینگ ها، می توان بدون تخریب ساختمان و در کوتاه ترین زمان ممکن کلید و پریز اضافه ای را در ساختمان ایجاد کرد. زیرا این تجهیزات سیم کشی برق دارای خاصیت ماژولار بوده و این قابلیت ها را دارد. حتی می توان با استفاده از ترانکینگ مسیر سیم کشی را در ساختمان های اداری و صنعتی نیز تغییر داد.

  • افزایش ایمنی سیم کشی ساختمان 

در نهایت نیز باید بگوییم ترانکینگ ها ضد اب و ضد حریق بوده، و در برابر هر نوع خوردگی و فشار مقاوم می باشند. از این رو استفاده از ان ها در ساختمان می تواند ایمنی محیط را افزایش دهد.

پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان در زمینه ی خرید تجهیزات مینی ترانکینگ ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید. تماس با کارشناسان فروش : 02141805555

کاسپین سینی
در تاریخ 16 مرداد 1399