مشخصات اصلی سی ریل کابل برق چه می باشد؟

مشخصات اصلی سی ریل کابل برق چه می باشد؟

سی ریل کابل برق یکی از نمونه تجهیزاتی می باشد، که می توان از آن برای محافظت از سیم ها و کابل ها مورد استفاده قرار داد. سی ریل ها دارای تنوع محصولی بسیار زیادی بوده، و هر یک از آنها دارای ویژگی ها و مشخصات خاصی هستند. از این رو بسته به محل مورد نظر، می توان از سی ریل استفاده کرد.

سی ریل کابل برق در اصل یکی از تجهیزات مناسب برای محافظت از سیم ها و کابل های برق به شمار می رود، که اصولا با استفاده از ورق های گالوانیزه تولید می شوند. می توان با استفاده از این تجهیزات، به خوبی از بی نظمی و پخش شدن سیم ها و کابل ها جلوگیری نمود.

از سی ریل کابل برق در محیط های مختلفی استفاده می شود. از جمله محیط های صنعتی، محیط های کارخانه ای و … . این تجهیزات انتقال برق به صورت خطی می باشند. در واقع باید سی ریل ها را همچون انواع جرثقیل سقفی، واگن ها، جرثقیل های مونوریل و … به شمار آوریم.

برای محافظت از سیم ها و کابل ها می توان از ابزار بسیاری استفاده نمود. از جمله سینی کابل و نردبان کابل. در کنار این تجهیزات، سی ریل کابل برق نیز مورد مناسبی به شمار می رود. که در اصل با استفاده از قرقره های فلزی یا پلاستیکی که در داخل ریل فلزی قرار می گیرد، استفاده می شود.

انتقال سیم ها و کابل های برق با استفاده از سی ریل های کابل برق، بسیار آسان می باشد. زیرا این ابزار بسیار مناسب بوده و از ویژگی های خاصی برخوردار می باشند. می توان به راحتی از آنها در محیط های مختلف استفاده نمود.

ریل سینی کابل

مهمترین ویژگی ها و مشخصات سی ریل کابل برق

تمامی تجهیزات و سیستم هایی که برای محافظت از سیم ها و کابل ها مورد استفاده قرار می گیرند، دارای ویژگی ها و مشخصات بسیاری هستند. از جمله مهمترین ویژگی ها و مشخصاتی که می توانیم برای سی ریل های کابل برق بیان نماییم، عبارتند از:

 • نصب و راه اندازی آسان و سریع
 • قابلیت استفاده در انواع جرثقیل های آویز و مونوریل
 • اطمینان و ایمنی بالای سی ریل کابل برق
 •  دارای استاندارد های بین المللی
 • قابلیت پشتیبانی از کابل های گرد و تخت
 • قابلیت استفاده در شرایط مختلف
 • سی ریل کابل برق دارای شاخه ای ۴ متری
 • جنس سی ریل گالوانیزه
 • به صورت خط مستقیم بودن
 • دارای جنس قرقره های پلاستیکی و فلزی
 • نوع قرقره ها گرد و تخت

بهترین روش استفاده از سی ریل کابل برق، شناخت کامل این دسته از تجهیزات می باشد. تنها زمانی می توان به خوبی از این دسته نگهدارنده کابل برق استفاده نمود، که شناخت کافی نسبت به آنها داشت.

سی ریل بست چنگالی

انواع سی ریل های کابل برق کدامند؟

سی ریل ها به دلیل استفاده در محیط های مختلف، دارای تنوع زیادی می باشند. بسته به این که سیم ها و کابل ها در چه محیط هایی استفاده می شوند، لازم است از سی ریل کابل برق مناسب با محیط نیز استفاده شود. از جمله سی ریل های تولید شده در بازار، باید به نمونه های زیر اشاره نماییم:

 • سی ریل عایق دار دو طبقه
 • سی ریل برق گرم
 • سی ریل عایق دار
 • سی ریل برق سرد
 • سی ریل های مخصوص کابل
 • سی ریل های استیل

تمامی این نمونه سی ریل کابل برق، طبق استاندارد ISO و BS تولید می شوند. معمولا برای جلوگیری نمودن از زنگ زدگی سی ریل ها، از پوشش های برق استفاده می کنند. اصولا داخل این سی ریل ها سیقلی و صاف می باشد. برای نصب این دسته از تجهیزات، از نگهدارنده های دیگری نیز استفاده می شود. از جمله بست چنگالی کابل، لوله های مناسب و دیگر تجهیزات.

سی ریل ها معمولا از یک طرف حالت بسته دارند. علت این ویژگی در سی ریل کابل برق، محافظت بیشتر از سیستم ارتباط می باشد. سی ریل های پلاستیکی از انجایی که قابلیت اشتعالی دارند، بهتر است در محیط های خاصی مورد استفاده قرار گیرند.

اما کارخانه ها و محیط های صنعتی که در آنها مصرف انرژی نیاز به اطمینان بیشتری دارد، نیاز به سی ریل های فلزی دارند. این نوع سی ریل کابل برق از طول عمر بالاتری برخوردار بوده و همچنین ایمن می باشند. از طرف دیگر نصب آسان آنها و قیمت مناسبی که دارند، منجر شده است تا بیشتر مورد استفاده قرار گیرند.

ریل بست چنگکی

سی ریل گالوانیزه چیست؟

یکی از نمونه سی ریل هایی که برای برق کشی ساختمان استفاده می شوند، سی ریل گالوانیزه می باشد. این نوع سی ریل ها خود به دسته های مختلفی تقسیم می شوند، که تکنسین های برق معمولا سی ریل های عایق دار را مناسب می دانند. اما لازم است پیش از خرید این دسته از تجهیزات و محافظان سیم ها و کابلهای برق، بهتر است آنها را بشناسیم.

سی ریل کابل برق گالوانیزه، در دو نمونه پانچ شده و پانچ نشده تولید شده و به بازار عرضه می شوند. نمونه پوشش دار آنها، برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می شود. در واقع باید بیان نماییم که با استفاده از سی ریل ها، می توان از ایجاد آسیب، پیچیدگی و درهم ریختگی سیم ها و کابل ها پیشگیری نمود.

سی ریل های گالوانیزه از عمر بالایی برخوردار هستند و ایمنی استفاده از آنها نیز بیشتر می باشد. می توان از نمونه های فلزی آنها در محیط های صنعتی، و از انواع پلاستیکی آنها در محیط هایی که قابلیت اشتعال ندارند استفاده کرد. سی ریل کابل برق نیز همچون دیگر تجهیزات، نیاز به نگهدارنده های خاصی دارد.

از جمله نگهدارنده های این تجهیزات، باید به بست اسپیت و بست چنگکی اشاره نماییم. اصولا از این دو بست برای نصب سی ریل های کابل برق استفاده می شود. یکی دیگر از بست های مورد استفاده در سی ریل کابل برق، بست های کمربندی می باشند.

این نمونه بست ها در سیم کشی داخلی بسیار پرکاربرد می باشند. از سوی دیگر، انعطاف پذیری، استحکام، عایق بودن و دیگر مزایا، پوئن های مثبتی هستند که با استفاده از این سی ریل ها می توان به آنها دست یافت. اصولا برای تولید سی ریل کابل برق گالوانیزه از ابعاد مشخصی استفاده می شود.

می توانید در بازار این سی ریل ها را در ابعاد ۱ تا ۳ متر، و با ضخامت ۱ تا ۲.۵ میلیمتر تهیه نمایید. عرض این دسته از تجهیزات و محافظان سیم و کابل برق، معمولا بین ۱.۵ تا ۵ سانتی متر می باشد. در حالی که ارتفاع لبه آنها معادل ۲ سانتی متر می باشد. می توان با استفاده از سی ریل ها، به خوبی از کابل ها وسیم ها محافظت نمود.

جهت مشاوره و خرید سی ریل کابل برق میتوانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمائید. تماس با کارشناس فروش : ۰۲۱۴۱۸۰۵۵۵۵

کاسپین سینی
در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۹۹