پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

 • info@pcp.ir
 • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

 • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

سینی کابل سقفی و کاربردهای آن در صنعت

سینی کابل سقفی و کاربردهای آن در صنعت

سینی کابل سقفی و کاربردهای آن در صنعت

سینی کابل سقفی جزو تجهیزات بسیار پر کاربرد در صنایع مختلف می باشند که وظیفه ی آن ها پشتیبانی و حمایت از هادی های الکتریکی در مسیرهای های گوناگون کابل کشی است. همان طور که می دانید برای برقراری و ایجاد شبکه های برقی متنوع، خطوط مسیر زیادی برای کابل کشی وجود دارد که هر کدام تجهیزات خاص خود را می طلبد. شما می توانید مسیر دیواری و یا سقفی را برای کابل کشی انتخاب کنید که همگی بستگی به فضای قابل دسترس محیط دارند.

سینی کابل سقفی بیش تر مناسب فضاهای صنعتی و تولیدی هستند. زیرا این مکان ها معمولاً فضاهای محدودی را در مجموعه خود دارند و بهتر است از فضاهای بالا برای انتقال کابل های برق استفاده شود. از آنجایی که مراکز صنعتی جزو محیط های تنش زا محسوب می شوند همواره احتمال بروز آسیب به کابل ها وجود دارد لذا  فضاهای خارجی مانند مسیر انتقال نزدیک سقف امنیت بیشتری را برای کابل های برق فراهم میکند.

سینی کابل سقفی و کاربردهای آن در صنعت

از جمله کاربردهایی که می توان برای سینی کابل سقفی برشمرد عبارتند از :

 • کارخانجات تولید مواد غذایی
 • نیروگاه ها
 • شرکت های کلان نفت و گاز، پتروشیمی
 • ایستگاه های راه آهن
 • فرودگاه ها
 • صنایع خودروسازی
 • مجموعه های عظیم تولید تجهیزات و مواد صنعتی

ویژگی ها و مشخصات سینی کابل سقفی

سینی کابل سقفی ، در حال حاضر یکی از ایده آل ترین تجهیزات پشتیبانی کابل محسوب می شود که تا به اکنون جایگزینی برای آن وجود ندارد. شما در هیچ شرایطی نمی توانید در سازه های فلزی یا مجموعه های صنعتی، حجم بسیار زیادی از کابل و سیم را در داخل دیوار و زیر مصالح ساختمانی قرار دهید، چرا که وقتی این هادی های الکتریکی از یک مقداری بیش شوند لازم است که مسیرهای مشخصی را برای انتقال آن ها تعیین کنیم.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد سینی کابل سقفی برقراری نظم و انسجام میان کابل های برق است. شما در هر زمانی می توانید مسیرهای کابل کشی خود را دنبال کنید و در صورت نیاز، به تغییر، تعمیر و همچنین انجام بازرسی های دوره ای بپردازید.

از لحاظ ساختاری کاملاً مشبک هستند تا فضای کافی برای ورود و خروج هوا فراهم باشد، این خاصیت چندین دلیل عمده دارد که یکی از آن ها کاهش دمای هادی های الکتریکی است که سطح کابل ها را در یک میزان دمان متعادل نگه می دارد.

جهت حفظ ایمنی و محفوظ نگه داشتن کابل ها و سیم های برق ترجیح داده می شود تا درپوش هایی هم جنس بدنه ی اصلی روی سینی کابل سقفی قرار داده شود، البته این درپوش ها قابلیت حرکت دارند و در هر زمانی می توان آن ها را برداشت و مجدداً روی سینی ها قرار داد.

سینی کابل سقفی و کاربردهای آن در صنعت

انواع سینی کابل سقفی

وجود پیچیدگی در مسیرهای انتقال سینی کابل سقفی سبب شد تا این قطعات در انواع و اشکال مختلف ساخته و پرداخته شوند. وجود زوایای متعدد در سازه و همچنین پیچ و خم های گسترده، سازندگان را بر آن داشت تا ایده هایی نو و جدید را در نوع طراحی سینی ها پیاده سازی کنند تا بتوانند پاسخگوی این حجم از انعطاف‌پذیری سازه ای باشند. لذا این قطعات از لحاظ دسته بندی در اشکال زیر تولید می شوند که عبارتند از :

 • زانویی (horizontal bend cable tray)
 • چهار راهی (cross bend cable tray)
 • سه راهی (T bend cable tray)
 • شیب داخلی با تغییر زاویه 90 درجه (vertical bend inside cable tray)
 • شیب خارجی با تغییر زاویه 90 درجه (vertical bend outside cable tray)
 • کاهنده مرکزی (central reducer cable tray)
 • کاهنده از سمت راست (right hand reducer cable tray)
 • کاهنده از سمت چپ (left hand reducer cable tray)

سینی کابل سقفی و کاربردهای آن در صنعت

قطعات و تجهیزات جانبی سینی کابل سقفی

انتخاب مسیر سقفی نیاز به یکسری قطعات جانبی یا پشتیبانی با عنوان cable tray support دارد تا بتوان سینی کابل را به صورت معلق و البته پایدار نگه داشت. یکی از این قطعات یونسترات و یا سی چنل ها هستند که در ابعاد نسبتاً کوچک در زیر سینی کابل به عنوان تکیه گاه قرار می گیرند. قطعات دیگری که در نصب سینی کابل سقفی استفاده می شود راد گالوانیزه یا میله های بلند رزوه دار هستند که یک نقش کلیدی در معلق نگه داشتن سینی کابل دارند.

از آنجایی که سینی کابل سقفی و تجهیزات جانبی آن از جنس فلزاتی سخت هستند می توانند حجم قابل قبولی از کابل ها را پشتیبانی کنند. مسئله ی وزن برای اینگونه از سازه های فلزی مطرح نیست زیرا این تجهیزات در سطح قابل قبولی از استحکام و مقاومت هستند و می توانند سیم ها و کابل های زیادی را در محفظه ی خود بدون مشکل جای دهند و در مسیرهای تعیین شده هدایت کنند.

طریقه ی نصب تجهیزات پشتیبانی کابل

اگر بخواهیم به ترتیب طریقه ی نصب سینی کابل سقفی را ارائه دهیم به این صورت است که ابتدا رادهای گالوانیزه در فواصل مشخص به سقف متصل می شوند و سپس سی چنل هایی که از قبل متناسب با سینی، برش یا کات خورده اند از طریق مهره های شش گوش به رادها متصل می شوند.

بعد از اتصال راد و سی چنل، نوبت به سوار کردن سینی های کابل می رسد. شما می توانید سینی ها را در هر زاویه ای هماهنگ با زاویه نصب رادها روی سی چنل سوار کنید و مطمئن باشید که ترکیب این سه قطعه یعنی راد، سی چنل و سینی کابل سقفی یک چارچوب فوق‌العاده مستحکم و اساسی را برای حمایت از کابل های برق مهیا می کنند.

مورد بعدی که در مورد نصب سینی کابل سقفی اهمیت دارد مسیریابی صحیح است. اینکه کدام نقطه ی اتصال را برای نصب متعلقات سینی کابل انتخاب کنیم همگی بستگی به تجربه و ذوق معماری فرد نصب کننده دارد. اهمیت این موضوع به قدری بالا است که اگر اندکی در تشخیص خط مسیر سینی کابل دچار اشتباه شویم به طور کلی علاوه بر از بین رفتن تناسب در ظاهر سازه، باعث ناپایداری آن ها نیز خواهیم شد.

به عنوان مثال انتخاب مسیر A علاوه بر داشتن نقطه ی اتصال محکم، می تواند یک نمای زیبایی را به سازه ی شما ببخشد. اما مسیر B ممکن است دارای نقطه اتصال ضعیف باشد که در طولانی مدت قطعاً سقوط سینی ها را به دنبال دارد، و همین طور بعد از نصب یک منظره‌ی ناخوشایند که ناشی از عدم توجه به زوایای سازه است را برای شما به همراه داشته باشد. لذا مسیریابی سینی کابل سقفی از فاکتورهای اساسی در اجرای پروژه های کابل کشی می باشد.

جهت مشاوره و خرید سینی کابل سقفی می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید سینی کابل سقفی : ۰۲۱۴۱۸۰۵۵۵۵

 

مقالات


اطلاعات تماس