پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • info@pcp.ir
  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

  • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

ساپورت فلزی سینی کابل و انواع آن

ساپورت فلزی سینی کابل و انواع آن

ساپورت فلزی سینی کابل و انواع آن

ساپورت فلزی قطعاتی هستند که مسئولیت مهار بار مشتمل بر سینی ها و کابل های برق را دارند. با استفاده از ساپورت سینی کابل شما می توانید سینی ها را به صورت معلق در سازه نصب و هدایت کنید. این قطعات به واسطه ساختار استیل خود، استحکام و مقاومت لازم را جهت تحمل وزن سینی ها و کابل ها را دارد.

ساپورت فلزی به جهت آنکه در برابر عوامل محیطی همچون رطوبت دچار زنگ زدگی و خوردگی نشود معمولاً آنها را تحت فرایند گالوانیزاسیون پوشش دهی می کنند. این تکنیک مقاوم سازی باعث می‌شود ساپورتها برای مدت زمانی طولانی شکل اولیه خود را حفظ کنند.

پروسه نصب و اتصال ساپورت ها چندان پیچیده نیست به طوری که تنها کافی است نقاط سخت موجود در سطح سازه را شناسایی کنید تا بتوانید آنها را با استفاده از رول بولت به دیوار یا سقف نصب کنید. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع ساپورت سینی کابل، ویژگی‌ها و همچنین مزیت های آن بپردازیم.

انواع ساپورت فلزی سینی کابل

به طور کلی ساپورت فلزی با توجه به موقعیت نصب خود به دو نوع دیواری و سقفی طبقه‌بندی می‌شود. هر کدام از این ساپورت ها از لحاظ ساختار دارای طراحی منحصر به فردی هستند و نمی توانند جایگزین یکدیگر شوند. یعنی شما نمی توانید ساپورت های سقفی را جایگزین ساپورت های دیواری کنید بلکه هر کدام باید در موقعیت مختص به خود نصب شوند.

فارغ از این دو نوع طرح ساپورت، یک نوع طرح ترکیبی نیز وجود دارد که با استفاده از راد گالوانیزه و سی چنل ها طراحی می شوند. این نمونه از ساپورت در واقع مشتق شده همان دو نوع اولیه هستند. در ادامه در مورد مکانیزم عملکردی هر کدام به طور جداگانه توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

ساپورت فلزی دیواری

ساپورت فلزی دیواری

همانطور که از نام این نوع ساپورت فلزی مشخص است محدوده نصب آنها بر روی سطوح دیواری می باشد. یعنی ساختار آنها به گونه ای طراحی شده است که تنها قابلیت نصب بر روی دیوارهای افقی را دارند. طراحی آنها به گونه‌ای است که محور بلند ساپورت توسط یک تکیه گاه مورب جوش داده شده، که در زیر آن قرار دارد، پشتیبانی و حمایت می شود.

عمدتاً ساپورت های دیواری تحمل بارهای بسیار فزاینده‌ای را نسبت به نوع سقفی دارند. در طرح دیواری ساپورت نیرویی که به محل اتصال ساپورت ها وارد می‌شود به صورت مماس بر دیوار می باشد حال آنکه در ساپورت های سقفی نیروی وزن اعمالی به صورت عمودی به محل اتصال ساپورت وارد میشود.

برای آنکه سینی های موجود بر روی ساپورت دیواری به طرفین حرکت نکند معمولاً از یک تثبیت کننده نیز بر روی ساپورت ها استفاده می‌کنند. این قطعات کوچک باعث می شود تا سینی ها در جای خود محکم باقی بمانند و هیچ گونه حرکت جانبی نداشته باشند.

ساپورت فلزی سقفی

ساپورت فلزی سقفی

ساپورت های سقفی دارای یک طرح T شکل هستند. محور بلند این نوع ساپورت فلزی عمود بر سقف نصب می شود و لازم است که از یکسری تجهیزات و قطعات مکمل نیز برای تکمیل مکانیزم ساپورت استفاده کنیم. یکی از این قطعات براکت های سینی کابل می‌باشد.

با توجه به سوراخ ها و پانچ هایی که در بدنه ساپورت وجود دارد شما می توانید این براکت ها را با استفاده از پیچ و مهره در هر کدام از این سوراخ های موجود در بدنه ساپورت نصب کنید. فواصل نصب ساپورتهای فلزی در سقف فوق العاده اهمیت دارد. اینکه شما تشخیص دهید دو ساپورت را در چه فاصله ای از هم نصب کنید تا سینی ها و همچنین کابل های موجود بر روی آن دچار ریزش نشوند.

طبیعتاً هر چقدر بار سینی ها سنگین تر باشد بهتر است که ساپورت های سقفی را در فواصل نزدیک به هم نصب کنید. با این کار می‌توانید امنیت سینی ها را در یک مدت زمان طولانی مدت تضمین کنید.

طرح های ترکیبی ساپورت فلزی

طرح های ترکیبی ساپورت فلزی

این نوع ساپورت فلزی سینی در واقع از چندین قطعه جداگانه تشکیل شده است. این قطعات شامل راد گالوانیزه و سی چنل ها می باشد. برای اینکه بتوانید یک طرح ترکیبی استاندارد و ایده آلی را برای پشتیبانی از سینی ها ایجاد کنید در ابتدا لازم است که ابعاد سینی را مورد ارزیابی قرار دهید تا از این طریق بتوانید سی چنل های موجود را طبق همین ابعاد سینی برش دهید.

بعد از اینکه سی چنل ها متناسب با ابعاد عرضی سینی آماده شدند نوبت به استفاده از رادهای گالوانیزه می رسد. به این صورت که ابتدا سی چنل در زیر بستر سینی کابل قرار می گیرد و رادها نیز از دو طرف به سی چنل ها اتصال می یابد. اتصال میان رادها و سی چنل ها از طریق سوراخ ها یا پانچ هایی است که در بدنه سی چنل وجود دارد.

همانطور که می دانید رادها محورهای بلند فلزی تمام رزوه هستند که معمولاً با یک مهره شش گوش مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین با قرارگیری راد گالوانیزه در سوراخ‌های سی چنل مهره های شش گوش در انتهای آنها پیچ می شوند. این سیستم پشتیبانی را می توان از مستحکم ترین نوع ساپورت فلزی برای سینی ها و کابل های برق قلمداد کرد.

نکته مهمی که وجود دارد این است که باید از محل اتصال راد ها به سقف اطمینان کامل را داشته باشیم زیرا این نیروی اصلی ناشی از وزن سینی ها دقیقاً به همین نقاط اتصال وارد میشود.

چه نکاتی را باید در انتخاب ساپورت فلزی رعایت کنیم؟

در ابتدای کار بهتر است که مسیرهای نصب سینی ها را در سازه شناسایی کنیم. اگر این مسیر ها در بستر دیوار هستند و به ندرت از مرکز سازه عبور می کنند بهتر است که تهیه ساپورت دیواری را در اولویت قرار دهیم. سینی هایی که از مرکز سازه به صورت معلق هدایت می‌شوند غالباً از ساپورت های سقفی استفاده می کنند.

انتخاب صحیح ساپورت ها تنها تضمین کننده پایداری سینی ها در سازه نیست بلکه ما باید در حوزه نصب نیز استانداردهای لازم را رعایت کنیم تا بتوانیم سینی های کابل را به بهترین شکل در نواحی مناسب اتصال دهیم.

به همین دلیل همواره پیشنهاد می شود پس از خرید قطعات از یکسری تکنسین های اجرایی با تجربه استفاده کنید تا در حوزه نصب کوچکترین ایرادی به وجود نیاید. مشتریان گرامی می توانند جهت دریافت مشاوره در ارتباط با انتخاب محصولات مورد نظر خود با شرکت پترو کاسپین تماس حاصل نمایند.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵

 

مقالات


اطلاعات تماس