انتخاب ریل چنگالی متناسب با پروژه های شما

انتخاب ریل چنگالی متناسب با پروژه های شما

هنگام انتخاب ریل چنگالی ، قواعد و اصولی وجود دارد که لازم است آن ها را رعایت کنید ، در این مقاله ما شما را از جزئیات بیشتری مطلع می کنیم تا بتوانید با دید باز تر و اطمینان خاطر نسبت به تهیه ی این قطعات پر کاربرد اقدام کنید.

مواردی که لازم است هنگام خرید ریل چنگالی به آن توجه کنید :

  • ابعاد قطعه، محل مورد نظر شما چه ابعاد و اندازه ای از قطعات نیاز دارد؟
  • نوع قطعه، ریل چنگالی ساده یا سوراخ دار؟ نوع نصب آن چگونه باشد؟ با پیچ و مهره؟ یا اینکه می خواهید به وسیله ی راد گالوانیزه یا اتصالات دیگر آن را معلق نگه دارید؟
  • متریال بکار رفته در آن، و اینکه محیط اطراف قطعه مرطوب و خورنده است؟
  • تحمل وزن، برای نگه داشتن چه مقدار وزن این قطعات را نصب می کنید؟
  • سازه های ترکیبی، آیا نیاز به استفاده ی ترکیبی از این ریل ها دارید؟ به عنوان مثال جوش دادن چندین ریل چنگالی به یکدیگر

ریل چنگالی

در ادامه به بررسی هر کدام از موارد بالا خواهیم پرداخت…

ابعاد مختلف ریل چنگالی (عرض و ارتفاع، طول)

ریل چنگالی مدل p1000 که اندازه ۴.۱۳×۴.۱۳ سانتی متر دارد یکی از محبوب ترین انواع ریل است که اغلب کارخانه ها آن را در حجم بسیار بالایی تولید می کنند و براحتی در دسترس است. البته دارای ارتفاع های متغیری نیز می باشند تا بتوانند نیازهای یک پروژه عظیم را به طور کامل برآورده کنند.

از لحاظ قیمت مقرون به صرفه هستند و به دلیل کاربری آسان در کم ترین زمان در سطح کار می نشینند. بنابراین اگر پروژه ای پیدا کردید که نیاز به ریل چنگالی داشت این مدل مناسب ترین گزینه خواهد بود. نوع p1000 از نوارهای فولادی کم کربن به صورت سرد تشکیل شده است و لبه ها از دو طرف به صورت یکسان به سمت داخل خم شده اند و یک شکل C را، که اصطلاحاً سی چنل گالوانیزه نام دارد، در امتداد قطعه ایجاد کرده است و به سبب ساختار فیزیکی خاص خود می تواند اتصالات محکم و پایداری را برقرار کند.

موارد استفاده از آن در ساخت و سازهای مکانیکی، الکتریکی و عمومی و همین طور به دلیل داشتن ساختار مقاوم برای کاربردهای سنگین نیز طراحی شده است. طول استاندارد ریل چنگالی معمولاً ۳ متر و ۶ متر است اما تعداد کمی از آن ها نیز حدود طول ۵ متر دارند.

بنابراین بخاطر داشته باشید که با توجه به ابعاد ریل چنگالی ، باید آن ها را به صورت بسته بندی بر روی جعبه های چوبی صاف درون کامیون حمل کرد تا آسیب نبینند. به طور معمول این بسته ها دارای ۵۰ قطعه هستند که اگر هر کدام ۳ متر باشند در مجموع طول خطی ۱۵۰ متر را تشکیل می دهند و اگر ۶ متر باشند می توانند طول خطی ۳۰۰ متر را پوشش دهند.

ریل چنگالی

انواع مختلف ریل چنگالی

توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که هنگام استفاده از ریل چنگالی ساده یا نوع شکاف دار آن، بدانید برای چه نوع پروژه ای آن ها را در نظر گرفته اید. آیا ریل ها را به دیوار نصب می کنید یا آن ها را از سقف آویزان می کنید؟ نحوه ی اتصال آن ها چگونه خواهد بود؟ اینها سوالاتی است که باید در مورد آن ها فکر کنید.

اگر می خواهید وسیله ای را به ریل چنگالی پیچ کنید حتما لازم است از ریل های نوع شکاف دار استفاده کنید که در آن صورت نیاز به دریل یا سوراخ کردن و همین طور جوش کاری آن نیست و فقط با یک سری بست چنگالی قابل اتصال هستند.

ریل چنگالی سبک T معمولا جزو الگوهای شکاف دار هستند، قسمت پشتی آن دارای شکاف های طویل هستند که قطعات دیگری با ابعاد حدود ۱۳ میلی متر را در خود جای می دهند و بدلیل فضای شکاف بیشتر امکان تنظیمات بیشتری را نیز دارید. ریل های سبک HS دارای سواخ های گرد در پشت خود هستند و قطعات دیگر با ابعاد ۱۳ میلی متر را در خود جای می دهند اما بدلیل فضای شکاف کمتر امکان تنظیمات گسترده وجود ندارد.

سبک H3 مانند نوع HS هستند با این تفاوت که سوراخ ها در هر سه سطح قطعه وجود دارند و این نمونه معمولا برای ریل های نوع p1000 موجود هستند. نوع SL این محصول دارای شکافهای کشیده ی مستطیلی شکل هستند که سخت افزار های با ابعاد حدود ۱۰ میلی متر را در خود جای می دهند.

ریل چنگالی

ریل چنگالی از چه متریالی ساخته شده است؟

ریل چنگالی با توجه به گستردگی مصرف معمولا از جنس فولاد کربنی با پوشش گالوانیزه ساخته می شوند. سایر گزینه ها شامل فلزات گالوانیزه گرم و همینطور فلزات خاصی مانند آلومینیوم و فولاد ضد زنگ است. فولاد کربن برای محیط های مرطوب بیرون و فضای باز مناسب نیستند چرا که به شدت در معرض زنگ زدگی و خورندگی قرار دارند با این حال با استفاده از انواع پوشش پودری یا رنگ کردن و همینطور بهره گیری از فرآیند گالوانیزاسیون می توان آن ها را از عوامل بیرونی مخرب محافظت کرد.

ریل چنگالی قادر به تحمل چه مقدار وزن است؟

همانطور که می دانید داشتن حفره یا شکاف در ریل چنگالی باعث کاهش وزن قطعه می شود، اینکه این قطعات چه مقدار وزن را تحمل می کنند همگی بستگی به طول قطعه و نحوه ی اتصال آن ها دارد. اما در کاتالوگ های موجود مربوط به هر قطعه به طور کامل در مورد ویژگی های خاص محصول توضیح داده شده است و از طرفی می توانید با یک مهندس سازه نسبت به دریافت اطلاعات تخصصی تر مشورت کنید.

استفاده ترکیبی از ریل های مختلف؟

ترکیب ریل چنگالی به معنای دو یا چند قطعه ریل است که با هم جوش داده می شوند و رایج ترین نوع پیکرندی، اتصال پشت به پشت است. وجود پیچیدگی در سازه ها و همینطور نیاز به قطعات بیشتر سبب شده است تا تعداد زیادی از ریل چنگالی به صورت متصل بهم مورد استفاده قرار گیرد البته برقراری این اتصالات نیاز به دانش و تجربه کافی می باشد تا فرآیند نصب به درستی و به دور از هرگونه خطا انجام شود.

لذا شرکت پتروکاسپین با بهره گیری از مرغوب ترین نوع متریال در ساخت انواع سازه های گالوانیزه و پشتیبانی، توانسته است خود را در بین بهترین شرکت های تولید کننده قرار دهد و این امتیاز والا را مرهون زحمات و تلاش تیم متخصص خود می داند.

جهت مشاوره و خرید ریل چنگالی میتوانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمائید. تماس با کارشناس فروش : ۰۲۱۴۱۸۰۵۵۵۵

کاسپین سینی
در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۳۹۹