مزیت داکت برق در بهبود عملکرد سیستم های الکتریکی

مزیت داکت برق در بهبود عملکرد سیستم های الکتریکی

داکت برق نقش مهمی در بهبود عملکرد سیستم های برقی ایفا می کند و به سبب طراحی و ساختار منحصر به فردی که دارد می تواند نظم و انسجام بسیار بالایی به مجموعه ی کابل های برق ببخشد. در محل کار، سازمان های اداری، کارخانجات، مجموعه های آموزشی و فرهنگی و حتی منازل همواره وجود انبوهی از کابل های برق که هر یک مسیر مشخصی را طی کرده اند می تواند چهره ی نامناسبی را در فضای اطراف ایجاد کند و دائما به فکر این باشید که چگونه می توان این کابل ها را از معرض دید دور و به نوعی پنهان کرد.

برطرف کردن این موضوع با وجود انواع مختلفی از داکت برق کاملا سهل و آسان شده است، شما می توانید با توجه به شرایط محیطی که در آن فعالیت می کنید و اینکه آیا کابل های برق نیاز به محافظت فیزیکی دارند یا خیر، نسبت به انتخاب نوع و جنس داکت اقدام کنید.

گاهی اوقات مشاغل و مکان های پر تنشی وجود دارد که هر لحظه برخورد یا صدمه به کابل های برق محتمل است و این مسئله کاملا اجتناب ناپذیر می باشد و لازم است جهت جلوگیری از هرگونه اتصالات پرخطر برقی، که ممکن است در اثر تخریب سیم ها و کابل ها به وجود آید، اقداماتی را انجام داد. یکی از آن اقدامات استفاده از داکت فلزی به همراه درپوشش متحرک است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

داکت برق

انواع مختلف از داکت برق

امروزه گستردگی و تنوع در مشاغل مختلف سبب شده است تا طراحی و نوع معماری سازه ها متفاوت باشد و به طبع آن وسایل و تجهیزاتی که برای کابل کشی برق ساختمان استفاده می شود نیز متنوع خواهد بود. همان طور که میدانید نحوه و سیستم کابل کشی برای یک محیط اداری یا آموزشی کاملا ساز و کار خود را دارد و در مقابل نوع کابل کشی یک محیط صنعتی یا تولیدی نیز روش و متد خود را میطلبد.

بنابراین نمی توان برای هر محیطی از یک نوع داکت برق استفاده کرد لذا طراحان و شرکت ها بر آن شدند تا انواع متفاوتی از این وسیله پرکاربرد را تولید کنند تا بتوانند پاسخگوی نیاز هر محیطی با هر شرایطی باشند. داکت برق که همگی زیر مجموعه ی داکت ترانکینگ ها نیز هستند می توانند از مواد PVC، فلزات، و NORYL ( از خانواده ی پلاستیک ها) ساخته شوند که به انواع ذیل تقسیم بندی می شوند:

  • open slot (شکاف باز)
  • close slot (شکاف بسته)
  • narrow slot (شکاف باریک)
  • solid wall (یکپارچه بدون شکاف)

داکت برق از نوع open slot

گاهی اوقات لازم است تا در مسیر کابل کشی، تعدادی از سیم ها در جهتی دیگر تغییر مسیر دهند یا انشعابات ثانویه ای به سمتی متفاوت برقرار شود که در آن صورت از داکت برق نوع شکاف باز استفاده می شود. این نوع داکت به دلیل داشتن حالت انگشتی و شکاف دار در امتداد خود، قابلیت تغییر جهت برای کابل ها را فراهم کرده است. به گونه ای که می توان با جدا کردن هر کدام از انگشتی های داکت، سیم ها و کابل های بزرگتری را از آن خارج کرده و به مسیر دلخواه هدایت کرد. این نوع از داکت برق معمولا در داخل تابلوهای بزرگ برق به دلیل وجود تعداد بسیار بالای انشعابات، کاربرد دارند.

داکت برق

داکت برق از نوع close slot

این نوع از داکت برق استحکام و مقاومت بسیار بالایی را در دیواره های جانبی ایجاد می کنند و همینطور حفظ و پشتیبانی از کابل ها را به خوبی مهیا می کنند. از لحاظ شکل ظاهری شباهت یکسانی با نوع شکاف باز دارند با این تفاوت که انگشتی های داکت قابل جدا شدن نیستند و همگی در فاصله های یکسان نسبت به یکدیگر قرار دارند و تنها سایزهای مشخصی از کابل ها قابل عبور کردن از آنها هستند.

نوع narrow slot یا شکاف باریک از داکت برق

برخی از نقاط سازه های گالوانیزه به دلیل دسترسی سخت تر و محدود تر عملا فرآیند نصب داکت را مختل کرده اند به همین منظور وجود داکت برق باریک تر و ظریف تر می تواند این مشکل را حل کند. این مدل از طراحی داکت به گونه ای است که دارای سطح مقطع کوچکتر و به نسبت آن ارتفاع بیشتر است، تا هم بتواند حجم بیشتری از کابل را در خود جای دهد و هم در نقاط با دسترسی دشوار، براحتی در سطح کار بنشیند و نصب شود.

Solid wall، پر کاربردترین نوع از داکت های برق

می توان گفت یکی از پر استفاده ترین نوع داکت برق همین نوع است که در اکثر اماکن که نیاز به سیستم کابل کشی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. دارای ظاهری ساده و بدون هیچگونه شکاف یا سوراخی طراحی شده است، بنابراین اگر مجموعه ی شما نیاز به انشعابات متعدد دارد، این نمونه نمی تواند کاربردی باشد. اما اگر هدف شما تنها حفظ نظم و ایجاد امنیت برای کابل ها است می توانید از این مدل استفاده کنید.

داکت برق

استفاده از چه نوع متریالی مناسب است؟

همان طور که گفته شد وجود صنایع مختلف و به طبع آن فعالیت های متنوع ایجاب می کند که سیستم های کابل کشی نیز متفاوت باشد از طرفی کارخانه ها و کارگاه هایی هستند که هر لحظه امکان بروز آسیب یا تخریب در کابل های برق وجود دارد که اگر این اتفاق رخ دهد خطرات جبران ناپذیری نظیر اتصالات ناگهانی برق، آتش سوزی، برق گرفتگی و نظیر اینها قریب الوقوع خواهد بود.

جنس های متفاوتی از داکت برق موجود است که هریک مناسب فضایی خاص هستند. داکت برق با متریال Noryl به سبب مواد تشکیل دهنده ی خود یک محفظه ی ضد حریق و نسوز را برای کابل ها فراهم می کند به طوریکه اگر احتمال بروز آتش سوزی ، در فضایی که در آن مشغول فعالیت هستید، می دهید پس این متریال مناسب ترین گزینه خواهد بود.

مورد بعدی که در حفاظت از کابل ها لازم است رعایت کنیم، مصون نگه داشتن آن ها در مقابل ضربه، کشیدگی و پارگی است که اگر مجبور هستید مسیر کابل را از میان نقاط پر تنش عبور دهید استفاده از داکت برق فلزی پیشنهاد می شود که علاوه بر مقاومت و استحکام بالا از اتفاقات مذکور نیز جلوگیری می کند.

لازم به ذکر است که این مقاله تنها معرفی گزیده ای از محصولات شرکت بزرگ پتروکاسپین در زمینه ی داکت برق بود که مطالعه ی آن در روند تهیه ی محصول مورد نظر شما بسیار ثمر بخش خواهد بود.

جهت مشاوره و خرید داکت برق میتوانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمائید. تماس با کارشناس فروش : ۰۲۱۴۱۸۰۵۵۵۵

کاسپین سینی
در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۹