پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

 • info@pcp.ir
 • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

 • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

جعبه مخابراتی

جعبه مخابراتی

جعبه مخابراتی

جعبه مخابراتی در انواع مختلف تولید می شود و به نام های جعبه پست مخابراتی یا باکس مخابراتی هم می شناسند. از جعبه های مخابراتی برای تقسیم بندی ظرفیت کابل ورودی از نوع برق یا تلفن استفاده می کنند تا برای مشترکین یا یوزرها قابل کاربرد باشد. در این مطلب به طور کامل به این موضوع پرداخته شده است.

جعبه مخابراتی که به نام های پست مخابراتی یا باکس مخابراتی هم شناخته می شود باکس هایی هستند که در جنس های مختلف برای کابل کشی برق و تلفن کاربرد دارد. در واقع چون نمی توان از یک کابل برق یا تلفن با ظرفیت بالا به شکل مستقیم استفاده کرد از این جعبه های مخابرات استفاده می کنند تا این ظرفیت بین گیرنده های مختلف تقسیم شود. در این مطلب به انواع، جنس و ویژگی های جعبه پست مخابراتی بیشتر توضیح خواهیم داد.

کاربرد جعبه پست مخابرات

با توجه به تعریف ارائه شده از جعبه مخابراتی، باید یک نقطه یا مکان مخصوص به عنوان مکان تقسیم در نظر گرفته شود تا از این نقطه، کابل برق یا تلفن به مشترکین یا یوزرها داده شود. به همین دلیل برای تقسیم یک کابل برق یا تلفن با ظرفیت بالا در یک کوچه، منطقه یا حتی بین یوزرهای مختلف یک سازمان یا شرکت کاربرد دارد.

در واقع کاربرد جعبه مخابراتی این است که امکان استفاده از ظرفیت ورودی بالای کابل برق یا تلفن را برای یک منطقه فراهم می کنند. از طرفی با توجه به نوع شرایط آب و هوایی از جنس های مناسب استفاده می کنند تا علاوه بر قابلیت تقسیم کنندگی ظرفیت کابل ورودی، نقش محافظتی هم برای کابل ها داشته باشد.

جعبه مخابراتی

ساختار کلی جعبه تقسیم مخابراتی

هر یک از جعبه ها یا باکس های مخابراتی ساختاری دارند و به عبارتی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. اجزا و ساختار جعبه های مخابراتی شامل:

 • بدنه: ساختار بیرونی باکس های مخابراتی است که در جنس های مختلف تولید شده و در مکانی مشخص نصب می شوند.
 • فریم: فریم به بخش یا ستون عمودی داخل جعبه مخابراتی گفته می شود که بر روی آن ترمینال کروز نصب می گردد.
 • ترمینال کروز: نوعی از ترمینال مخابراتی است که وظیفه اتصال بین زوج سیم بالایی با سیم های ارتباطی را دارد.
 • زوج سیم: زوج سیم ها همان سیم های بالایی ترمینال کروز هستند. این زوج سیم ها رنگبندی مختلفی دارند که برحسب نوع رنگ با زوج سیم مخابراتی پانچ می شود. برای پانچ کردن از قیچی کروز استفاده می کنند.
 • زوج سیم ارتباطی: زیر هر پورت ترمینال کروز، یک زوج سیم ارتباطی قرار دارد. وظیفه این زوج سیم ها که به سیم رانژه هم معروف هستند، برقرار کردن ارتباط بین زوج سیم بالایی ترمینال با ترمینال دیگر است.

شیوه اتصال زوج سیم ها در پست مخابراتی

بسته به نوع ترمینال مورد استفاده در پست های مخابراتی نوع اتصالات زوج سیم ها نیز متفاوت است. به عنوان مثال در ترمینال های پیچی، زوج سیم ورودی از زیر پیچ بسته می شوند و زوج سیم خروجی روی پایه متناظر روی ترمینال پیچی بسته می شوند.

اما در صورتی که از ترمینال کروز استفاده شده باشد، ابتدا زوج سیم ها با قیچی کروز روی پایه بالایی پرس می شوند و زوج سیم خروجی هم روی پورت پایینی قیچی می شوند. معمولا ترمینال های کروز رایج تر هستند.

جعبه مخابراتی

انواع جعبه تقسیم مخابراتی

جعبه پست مخابراتی برحسب موارد مختلف تقسیم بندی می شود. در این قسمت به این دسته بندی ها و انواع هر یک می پردازیم. جعبه های پست مخابراتی از لحاظ جنس ساخت بدنه به سه دسته تقسیم می شوند:

 • باکس های مخابراتی پلاستیکی: این نوع از جعبه مخابراتی از جنس متریال ABS هستند. سایز یا ظرفیت کابل درون این باکس ها در نوع معمولی بین 10 تا 300 زوج است. سایزهای 10 و 20 زوج همراه با ترمینال کروز و به شکل کامل و سایزهای 30، 50، 100 و 300 زوج بدون ترمینال و تنها با فریم به فروش می رسند.
 • جعبه فلزی مخابراتی: برای کارگاه ها که خطوط تلفن و برق زیادی نیاز است از این مدل استفاده می گردد. ظرفیت یا سایز این نوع جعبه های مخابراتی، از 50 تا 1200 زوج را شامل می شود.
 • جعبه مخابراتی MDF: جعبه مخابراتی MDF برای شرکت و ارگان های بزرگ خریداری می شود که تعداد خطوط آنها بسیار بالاست. این نوع باکس ها در ظرفیت های مختلف 20 تا 2400 زوج به فروش می رسند هر چند بسته به نیاز هر شرکت یا سازمان، امکان تولید با ظرفیت دلخواه نیز وجود دارد.

جعبه مخابراتی

 

جعبه مخابراتی از لحاظ محیط و فضای مورد استفاده به دو نوع تقسیم می شود:

 • مدل معمولی: از این مدل برای مکان های سربسته یا مسقف استفاده می شود و در جنس های مختلف پلاستیکی و فلزی موجود است.
 • مدل بارانی: این مدل برای محیط بیرون کاربرد دارد. مدل بارانی در برابر رطوبت مقاوم بوده و خطر پوسیدگی سیم و اتصالات در آنها بسیار کم است. ضمن اینکه اتصالات ورودی و خروجی هم عایق بندی مجزا دارند تا ایمنی بالای آن تضمین شده باشد.

به همین دلیل شرکت ها و سازمان های مختلف قبل از خرید جعبه مخابراتی باید مکان دقیق نصب و شرایط آن را به طور کامل بررسی کرده و سپس اقدام نمایند تا در طی چندین سال استفاده از بین نروند.

دسته بندی دیگری هم برای پست های مخابراتی وجود دارد که طبق آن، براساس زوج سیم های ارتباطی به انواع مختلفی تقسیم می شوند. به عنوان مثال برخی از این باکس های مخابراتی ظرفیت 30 زوج و برخی 400 زوج دارند که در ظرفیت بسیار بالا از شاسی دست یا کافو استفاده می کنند.

به همین دلیل موقع فروش جعبه تقسیم مخابراتی، محصول را به صورت «پست 200 زوج پلاستیکی بارانی» معرفی می کنند که به معنای پست مخابراتی با ظرفیت 200 زوج سیم ارتباطی و با بدنه پلاستیکی با قابلیت نصب در محیط بیرون می باشد. مشتریانی که با این اصطلاحات آشنایی دارند دقیقا متوجه می شوند که برحسب نیاز، بهترین گزینه برای خرید کدام است.

قیمت جعبه تقسیم مخابراتی

قیمت جعبه تقسیم مخابراتی ثابت نیست و براساس نیاز سازمانی و شرکتی شما تعیین می گردد. به طور کلی قیمت این محصولات طبق موارد زیر تعیین می شوند:

 • جنس بدنه
 • ظرفیت زوج سیم های ارتباطی
 • مدل معمولی و بارانی
 • سفارشی سازی ظرفیت جعبه مخابراتی
 • برند
 • همراه با ترمینال کروز یا بدون آن

جهت مشاوره و خرید جعبه مخابراتی می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید جعبه مخابراتی : ۰۲۱۴۱۸۰۵۵۵۵

مقالات


اطلاعات تماس