آشنایی با ترانکینگ لگراند و کاربرد های آن

آشنایی با ترانکینگ لگراند و کاربرد های آن

ترانکینگ لگراند ” ، واژه هایی نام آشنا که امروزه در حوضه ی طراحی و ساخت سیستم های مدیریت کابل به وفور استفاده می شود. اما بیایید قدری بیش تر با معنا و مفهوم این کلمات آشنا شویم. از ترانکینگ ها، معمولاً برای محافظت از انواع کابل در برابر هر گونه آسیب خارجی و پنهان کردن ظاهر ناخوشایند آن ها و از همه مهمتر برقراری یک سیستم مدیریتی بهینه برای هادی های الکتریکی، استفاده می شود.

ارائه ی یک سیستم کابل کشی بی نظیر با استفاده از ترانکینگ لگراند

تقریباً در هر مکانی از جمله خانه ها، بیمارستان ها، هتل ها و دیگر مراکز تجاری و صنعتی قابل استفاده هستند. ترانکینگ گالوانیزه در بسیاری از مواد و متریال متنوع، اندازه ها، و فرم های متناسب با شرایط مکان قابل دسترسی و نصب می باشند. این قطعات معمولاً در اشکال مستطیل تولید می شوند تا دسترسی به کابل ها را از طریق یک سیستم کشویی فراهم کنند.

اما واژه ی “لگراند” بر گرفته از یک شرکت بزرگ هولدینگ است که در طراحی و تولید زیرساخت های مبتنی بر سیستم های الکتریکی و دیجیتال فعالیت می کند. خدمات آن تولید انواع لوازم و تجهیزات مدیریت کابل، برقراری سیستم های کنترل و فرماندهی توزیع برق و مواردی از این دست است. این شرکت در سال 1926 تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در لیموژ فرانسه واقع است.

ترانکینگ لگراند به واسطه ی ترکیب منحصر به فرد خود می تواند سیم ها را در یک چارچوب بسیار منظم قرار داده و در نهایت یک سیستم کاملاً منسجم و یکپارچه را در مسیر های سیم کشی برق ایجاد کند. آنچه که در مورد پیاده سازی ترانکینگ لگراند در سازه های مختلف اهمیت دارد، در واقع انتخاب مسیر صحیح نصب، با رعایت کامل تمام اصول زیبایی شناختی و معماری است که علاوه بر پشتیبانی از کابل ها بتوانند منظره و ترکیب سازه را نیز حفظ کنند.

ترانکینگ لگراند

ویژگی ها و مشخصات ترانکینگ لگراند

ساختار ترانکینگ لگراند در واقع نشأت گرفته از ماهیت محافظتی آن هاست. طراحی آن ها به این صورت است که به طور همه جانبه کابل ها و متعلقات برقی را در برمی گیرند و بر اساس حجم سیم های موجود دارای سطح مقطع و ابعاد متفاوتی نیز هستند. از آنجایی که لازم است در طولانی مدت مسیر سیم کشی به طور مرتب بازبینی و در صورت نیاز به تعمیر، دسترسی راحت تری به سیم ها داشته باشیم، درپوش هایی روی ترانکینگ لگراند تعبیه شده اند.

این درپوش ها در تمام مسیر سیم کشی وجود دارند و در هر نقطه ای از شبکه که نیاز به بررسی داشت، به راحتی می توان با برداشتن Cover، عملیاتی مانند تغییر و تعویض سیم ها را انجام داد. ویژگی و خاصیت جذابی که ترانکینگ لگراند دارد درواقع برقراری انشعابات متنوع در مسیر کابل کشی است. شما می توانید در هر نقطه ای از شبکه، پریز و کلیدهای قطع و وصل را به مجموعه اضافه کنید.

ترانکینگ لگراند

کاربردهای ترانکینگ لگراند

ترانکینگ لگراند از لحاظ کاربرد بسیار امتیاز ویژه ای دارند زیرا در هر مکان و نقطه ای که به نوعی با مجموعه ی کابل و سیم های برق سر و کار دارد ، قطعاً چندین مسیر کابل کشی را با استفاده از همین ترانکینگ ها مشاهده کرده ایم. بنابراین این تجهیزات پشتیبانی و حمایتی کابل برق در محیط ها و مراکزی به شرح ذیل کاربرد دارند:

 • مؤسسات و مراکز آموزشی از قبیل مدارس، دانشگاه ها
 • مراکز حمل و نقلی کشور از قبیل فرودگاه ها، راه آهن
 • مکان های تفریحی و هنری مانند سینما، سالن های نمایش و تئاتر
 • مراکز درمانی از قبیل بیمارستان ها، درمانگاه ها، و دندانپزشکی
 • سالن های ورزشی، و باشگاه ها
 • مکان های اقامتی مانند هتل و استراحتگاه ها
 • مراکز تجاری و انواع فروشگاه ها
 • محیط های صنعتی و تولیدی
 • ساختمان های مسکونی

ترانکینگ لگراند

انواع ترانکینگ لگراند

 از لحاظ انواع ساخت معمولا به صورت فلزی و پلیمرهای pvc ساخته و پرداخته می شوند. طبیعتاً شرایط محیط و محل قرارگیری ترانکینگ ها تعیین کننده ی نوع مناسب برای پروژه های شما خواهد بود اما به طور کلی در محیط های تنش زا سعی می شود که از نوع فلزی آن استفاده شود.

 • ترانکینگ لگراند فلزی

برای کاربردهای صنعتی معمولاً از ترانکینگ فلزی با ضخامت بالا استفاده می شود زیرا در اغلب مراکز صنعتی احتمال بروز هر گونه آسیب به کابل ها وجود دارد و این قطعات می توانند یک پوشش بسیار مقاوم را برای سیم ها فراهم کنند. شما می توانید از ترانکینگ لگراند آلومینیومی برای دیواره ها و از ترانکینگ فولادی برای کف استفاده کنید.

 • ترانکینگ لگراند پلیمری یا پلاستیکی

در محیط های مسکونی و اداری اغلب از ترانکینگ پلاستیکی / PVC، استفاده می شود. پی وی سی به لطف ویژگی های خاصی که دارد می تواند در مقابل شعله و حتی حرارت مقاومت کند. تا حد بسیار بالایی در مقابل اشعه ی ماوراءبنفش مقاوم هستند و بدون تغییر شکل همواره دارای سطوح صاف و یک دست می باشند و در دیواره ها و حتی خطوط کناری کف بسیار زیبا به نظر می رسند.

ترانکینگ لگراند

چند مورد از گسترده ترین انواع ترانکینگ عبارتند از :

مزایا و معایب استفاده از تجهیزات پشتیبانی و حمایتی کابل

مزایا

 • ترانکینگ لگراند از لحاظ روش نصب بسیار آسان هستند و می توانند در کم ترین بازه ی زمانی نسبت به سایر تجهیزات، روی سازه های مختلف سوار شوند.
 • در عین کارایی و کاربردهای متنوعی که می توانند ارائه دهند دارای قیمت مناسبی نسبت به سایر محصولات مشابه هستند.
 • کابل ها و سیم های برق در یک محفظه ی کاملاً امن قرار می گیرند و از هرگونه عامل خارجی که منجر به آسیب یا صدمه به کابل ها شود، محافظت می شوند.
 • سطح پوشش ترانکینگ لگراند به گونه ای است که کابل ها و سیم ها را در برابر رطوبت و گرد و غبار حفظ می کند.
 • به واسطه ی پوشش یا cover خارجی خود این قابلیت را دارند تا در هر زمان امکان دسترسی به سیم و کابل ها را فراهم کنند.
 • ترانکینگ لگراند را می توان به صورت طولانی مدت در سازه های مختلف استفاده کرد.

معایب

 • تنها موضوعی که در مورد ترانکینگ لگراند وجود دارد این است که شما باید بتوانید یک مسیر درست را برای سیم کشی انتخاب کنید در غیر این صورت شبکه ی کابل کشی شما دچار مشکل خواهد شد. به عنوان مثال ممکن است مسیر A مناسب تر از مسیر B باشد که انتخاب آن به تخصص و تجربه ی مجری کار بستگی دارد.

جهت مشاوره و خرید ترانکینگ لگراند می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید ترانکینگ لگراند : ۰۲۱۴۱۸۰۵۵۵۵

 

کاسپین سینی
در تاریخ 15 می 2021