بست چنگالی عایق دار، حیاتی ترین اتصالات در سازه های گالوانیزه فلزی

بست چنگالی عایق دار، حیاتی ترین اتصالات در سازه های گالوانیزه فلزی

امروزه مهندسان، نقشه ی راه پروژه های عمرانی را بگونه ای تنظیم می کنند که بتوانند سازه ای ایمن، مستحکم و پایدار را در پایان پروژه تحویل دهند و در این مسیر سعی بر آن دارند تا قطعات و تجهیزاتی را بکار بگیرند که در طراحی و ساخت آن ها از نهایت علم و فناوری استفاده شده باشد. آنچه که بست چنگالی عایق دار را از سایر اتصالات متمایز می کند در واقع ظاهری خاص و منحصر به فرد است که از ماهیت پیچیده ای خود خبر می دهد.

با ما همراه باشید تا در ادامه، ویژگی ها و ساختار این قطعه ی شگفت انگیز را به تفصیل بررسی کنیم.

ساختار فیزیکی بست چنگالی عایق دار

ساختمان این بست به گونه ای طراحی شده است که شاید در نگاه نخست پرده از ماهیت کاملاً مهندسی شده ی خود برندارد اما پس از نصب و استفاده ی طولانی مدت از بست چنگالی عایق دار متوجه خواهیم شد که چقدر این قطعه ی به ظاهر کوچک توانایی تحمل نیروها و فشار های ناشی از متعلقات شبکه های کابل کشی برق را دارد.

ساختار این قطعه ی ارزشمند متشکل از یک بدنه U شکل، که روی لوله های فلزی و کابل های برق سوار می شوند و دیگری پیچ تثبیت کننده است که مجموعه را با حداکثر توان در جای خود محکم نگه می دارد. هر کدام از بخش های بست چنگالی دارای انحنا و به نوعی قوس دار هستند که علت این نوع طراحی در واقع ایجاد سازگاری و همخوانی با بدنه ی لوله های استوانه ای شکل است.

در قسمت انتهایی بدنه، دقیقاً ناحیه ای وجود دارد که به آن “نقطه ی اتصال نهایی” می گویند و می توان گفت که بدون آن قسمت عملاً عملکرد بست چنگالی عایق دار مختل می شود. این نقطه، محلی است که دو مجموعه ی جدا از هم را به یکدیگر متصل می کنند و مهم ترین بخش هر نوع اتصال دهنده ی فلزی محسوب می شود.

نقطه ی اتصال نهایی برای بست چنگالی عایق دار ، در واقع همان چنگک هایی است که به جهت اتصال لوله ها و کابل ها به ریل یونسترات تعبیه شده اند و بار اصلی سازه را تحمل می کنند. این چنگک ها با قرار گرفتن در لبه های سی چنل و به نوعی قفل شدن در آنجا هر نوع حرکت و لغزش از جانب لوله ها را از بین می برند و یک ایستایی و ثبات خارق‌العاده ای را به سازه ی شما می بخشند.

بست چنگالی عایق دار

ویژگی های بست چنگالی عایق دار

  • براحتی قابل نصب و جداسازی هستند و می توانند یک مکمل عالی برای چنل های سی شکل باشند.
  • به واسطه ی قدرت و استحکام قابل توجه ای که دارند، سطح ایمنی سازه های شما را افزایش می دهند.
  • شبکه ی کابل کشی شما را منظم، یکپارچه، و پایدار می سازند
  • جنس و متریال بسیار با کیفیتی دارند و در برابر هر گونه عامل محیطی مقاوم هستند.
  • علیرغم سایز نسبتاً کوچک، اما در عین حال تمام نیروهای فشاری و کششی سازه را خنثی می کنند.

در مجموع به عنوان یک قطعه ی اتصال دهنده ی حیاتی، بست چنگالی عایق دار جزء جدایی ناپذیر سازه هایی هستند که متشکل از لوله ها و کابل های برق می باشند.

بست چنگالی عایق دار

ابعاد و اندازه ی بست چنگالی عایق دار

مقوله ی سایز و اندازه، جزو آن دسته از پارامترهایی است که رابطه ی مستقیمی با مقدار بار مجموعه دارد، به بیان دیگر هر چقدر اندازه ی قطعات موجود در هر نوع سازه ای بیش تر باشد  به همان اندازه بار و فشار افزون تری را ایجاد می کند در نتیجه جهت مهار این فشار سنگین نیازمند تجهیزات اتصال دهنده ی بزرگ تر و نیرومند تری هستیم. بست چنگالی نیز به عنوان یک اتصال دهنده، کاملاً بر اساس سایز قطعاتی که قرار است روی آن سوار شوند طراحی و تولید می شوند.

ابعاد و اندازه ی بست چنگالی عایق دار بر اساس قطر لوله های کارگیر سنجیده می شوند، یعنی در ابتدا قطر لوله های برق و کابل را مشخص می کنند و سپس طبق آن ها به طراحی بست ها می پردازند. آنچه که در ساخت بست چنگالیکاملاً بدیهی و واضح است ایجاد یک رنج و محدوده در سایز بندی آن هاست که در ادامه به واکاوی این مسئله خواهیم پرداخت.

به دلیل تنوع و گستردگی سایز در ساخت انواع لوله ها و کابل های برق، مهندسان بر آن شدند تا یک رنج و محدوده را برای بست چنگالی عایق دار در نظر بگیرند تا بتوانند یک نوع بست با سایز مشخص را برای چندین لوله، که دارای قطرهایی هستند که همگی در تطابق با رنج بست می باشند، استفاده کنند. به عنوان مثال بست با قطر کارگیر 12-8 میلی متر به معنای آن است که بست مورد نظر رنج و محدوده ی 8 تا 12 میلی متر از قطر لوله را پشتیبانی می کند.

قطر کارگیر های مختلف برای بست چنگالی عایق دار معمولا به صورت : 12 تا 16، 16 تا 20 ، 18 تا 25، 24 تا 28، 28 تا 32 ، 36 تا 40، و 44 تا 48 میلی متر هستند.

بست چنگالی عایق دار

جنس و متریال به کار رفته در ساخت انواع بست فلزی

امروزه فلزات و انواع مشتقات آن، به عنوان یک رکن اصلی در ساخت و پی ریزی هر نوع سازه ای قلمداد می شوند. آنچه که آن ها را منحصر به فرد و ایده آل کرده است درواقع قدرت و استقامتی است که در برابر انواع نیروهای کششی از خود نشان می دهند. بست چنگالی عایق دار نیز از این قاعده مستثنی نیست و به واسطه ی وظیفه ی سنگینی که بر دوش دارند، قاعدتاً باید از بهترین و با کیفیت ترین متریال در ساخت آن ها استفاده شود.

فلزاتی از قبیل استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ جزوه ایده آل ترین متریال در ساخت بست چنگالی محسوب می شوند، البته فولاد گالوانیزه نیز با توجه به شرایط و فرآیند خاص در تولید خود می توانند گزینه ی مناسبی برای استفاده در محیط های نامساعد و یا فضای باز باشند. همین طور در مناطقی که به نوعی دارای رطوبت قابل ملاحظه هستند، این نوع متریال یک عمر چندین ساله را برای پروژه های شما تضمین خواهند کرد.

جهت مشاوره و خرید بست چنگالی عایق دار می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید بست چنگالی عایق دار : ۰۲۱۴۱۸۰۵

کاسپین سینی
در تاریخ 28 آوریل 2021