منظور از براکت برق چیست و چه کاربردی دارد؟

منظور از براکت برق چیست و چه کاربردی دارد؟

براکت برق در تنوع بسیاری تولید شده و به بازار عرضه می شود. این نگهدارنده ها از ویژگی های مختلفی برخوردار می باشند. میتوان با انتخاب براکت ها، از آنها برای محافظت از سینی کابل و نردبان کابل مورد استفاده قرار داد. براکت ها در اصل نگهدارنده های مناسبی برای سیم ها و کابل ها به شمار می روند.

براکت ها در اصل پایه هایی هستند که در صنایع مختلف از آنها استفاده می شود. این پایه ها حداقل دو شی یکسان یا مختلف را در محیط های مختلف به یکدیگر متصل می نمایند. براکت برق یکی از تجهیزات خاصی است که در زمان برق کشی ساختمان ها و محیط های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

براکت ها اصولا از جنس های مختلف تولید می شوند. اما پرکاربردترین این تجهیزات، براکت های فلزی هستند که قابلیت استفاده در برق کشی ساختمان را نیز دارند. براکت برق می تواند بر روی دیوار یا ستون نصب شده، و تا وزنی که پشتیبانی می کند، بار تحمل کند.

در میان نگهدارنده های کابل برق، می توانیم مناسب ترین و بهترین را براکت ها به شمار آوریم. زیرا این نگهدارنده ها در نمونه های مختلف و مناسب برای مکان های متعدد می باشند. برخی از آنها مدل دیواری، برخی ستونی، و حتی برخی به صورت بست تولید می شوند.

براکت برق

کاربرد براکت در ساختمان سازی

براکت ها اصولا برای استفاده در سینی کشی کابل ها مورد استفاده قرار می گیرند. سینی کابل به سیم ها و کابل ها کمک می کند تا نظم و انضباط بیشتری به دست آورند. مخصوصا در کارخانه ها که سیم های برق به تعداد بسیاری زیادی مورد استفاده قرار می گیرد، لازم است از سینی کابل، نردبان کابل و دیگر تجهیزات استفاده شود.

براکت برق نوعی نگهدارنده به شمار می رود که بر روی دیوار نصب می شود، تا از تجهیزات دیگری که برای محافظت از سیم ها و کابل های برق مورد استفاده قرار می گیرند، محافظت نماید. این نگهدارنده ها به دلیل داشتن ویژگی های بسیاری که دارند، محبوب بوده و در محیط های داخلی و خارجی بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند.

برای این که بخواهید اقدام به سیم کشی ساختمان نمایید، لازم است ابتدا با تمامی متعلقاتی که در این محیط ها استفاده می شوند آشنا شوید. که در اصل براکت برق یکی از مهمترین تجهیزات و نگهدارنده های سیم کشی برق به شمار می رود.

می دانیم که سیم ها و کابل های برق در محیط هایی مورد انتقال قرار می گیرند، که احتمال آسیب دیدگی آنها زیاد است. از سوی دیگر لازم است آنها را در مسافت های طولانی طی نمود تا به محل مورد نظر برسند. برای آنکه بتوانیم از این سیم ها وکابل ها در برابر خطرات و آسیب ها محافظت نماییم، نیاز به استفاده از تجهیزات و نگهدارنده هایی همچون براکت برق خواهد بود. از این رو این تجهیزات در برق کشی ساختمان های مسکونی و صنعتی بسیار کاربرد دارند.

براکت برق

انواع براکت های برق و ویژگی های آنها

براکت های برق در نمونه های مختلف و با جنس های متنوعی تولید و به بازار عرضه می شوند. براکت برق گالوانیزه، براکت فلزی و … را نیز باید در این میان نام ببریم. براکت های گالوانیزه که از ورق های گالوانیزه تولید می شوند، دارای ویژگی های خاصی می باشند.

این نوع از براکت برق دارای مقاومت بسیار زیادی بوده و در برابر رطوبت و زنگ زدگی کمتر دچار آسیب می شوند. از این رو در محیط هایی که هوای شرجی نیز می توان از آنها استفاده نمود. مناسب ترین محیط ها برای استفاده از براکت های گالوانیزه، صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، دارویی، شیمیایی، نیروگاهی و … می باشد.

اصولا برای تولید این دسته از براکت ها در کنار دیگر نگهدارنده های سیم و کابل برق، از ورق های گالوانیزه سرد در ضخامت های مشخص استفاده می شود. براکت برق گالوانیزه در ابعاد مختلفی تولید می شود، و می توان بسته به محل مورد نیاز، هر یک از آنها را مورد استفاده قرار داد.

نوع دیگری از براکت های برق نیز وجود دارند که فلزی می باشند. این دسته از نگهدارنده ها از مقاومت بالایی برخوردار بوده و قابلیت تغییر شکل ندارند. از طرف دیگر می توان با استفاده از این نوع براکت برق، کابل ها و سیم های بیشتری را مورد محافظت قرار داد.

براکت سینی کابل

نگهدارنده های مهم برای کابل کشی برق

هر قطعه ای برای آن که در محل مورد نظر خود نصب شود، نیاز به قطعات و تجهیزات نگهدارنده دارد. اما برخی از نگهدارنده ها نسبت به نمونه های دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند. براکت برق یکی از قطعات مهمی است، که در محیط های مختلف جهت نگهداری از قطعات محافظ سیم و کابل مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این قطعات باید به زانو های داخلی متحرک، سه راهی ها، ساپورت ها، زانو های داخلی متحرک، درب زانوی، رابط و دیگر نگهدارنده ها اشاره نماییم. هر یک از این نگهدارنده ها دارای کاربرد های خاص خود می باشند. اما بیشتر مهندسان ترجیح می دهند از براکت برق برای نگهداری از تجهیزات برقی دیگر استفاده کنند.

اصولا براکت های برق را می توان در ابعاد ۲ الی ۳ متری تهیه نمود. این براکت ها با روش آبکاری گرم تولید می شوند. از سوی دیگر قیمت مناسب این دسته از تجهیزات، منجر شده است تا علاقه مندان بیشتری برای استفاده از آنها پیش قدم شوند. زیرا هزینه سیم کشی و مراقبت از سیم ها و کابل ها بالا می باشد. از این رو تهیه تجهیزات مناسب با قیمت کم، می تواند مزیت مناسبی برای استفاده از این تجهیزات به شمار رود.

چگونه می توانیم بهترین براکت را برای استفاده انتخاب کنیم؟

برای آنکه بتوانید بهترین براکت را برای محافظت از سیم ها و کابل ها مورد استفاده قرار دهید، لازم است به وزن کابل ها و سیم ها توجه ویژه ای نمایید. در صورتی که تعداد سیم ها و کابل ها بسیار زیاد است، بهتر است براکت های فلزی استفاده نمایید. البته محل نصب این تجهیزات و نگهدارنده ها نیز در انتخاب براکت برق بسیار حائز اهمیت می باشد.

ضخامت ورق براکت برق مسئله دیگری است، که لازم است به آن توجه نمایید. این که شما قصد دارید از براکت های دیواری استفاده نمایید یا براکت های سقفی، لازم است به ضخامت نگهدارنده توجه کنید. محافظت از سیم ها و کابل ها بسیار مهم است. به همین دلیل در زمان خرید تجهیزات و نگهدارنده ها بهتر است به ویژگی این تجهیزات دقت بسیاری نمایید.

جهت مشاوره و خرید براکت برق میتوانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمائید. تماس با کارشناس فروش : ۰۲۱۴۱۸۰۵۵۵۵

کاسپین سینی
در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۹