پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

 • info@pcp.ir
 • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

 • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

آشنایی با داکت کف خواب و کاربرد های آن

آشنایی با داکت کف خواب و کاربرد های آن

آشنایی با داکت کف خواب و کاربرد های آن

داکت کف خواب ابزاری برای نظم بخشیدن به سیم های روکار است. با استفاده از انواع داکت، به راحتی می توان سیم ها و کابل های برق، تلفن، شبکه و … را در شیار های مشخص دسته بندی کرد. این مسئله، کمک شایانی به افزایش عمر مفید سیم و کابل و انتقال بهتر اطلاعات، بدون نویز می کند.

داکت کف خواب چیست؟

داکت کف خواب یکی از ابزار های تکمیلی برای سیم کشی روکار می باشد. برای توضیح بیشتر، باید به مواقعی اشاره نمود که نیاز به کابل کشی در یک سالن یا اتاق داریم و نمی دانیم سیم ها و کابل های شبکه، برق، تلفن و … که به صورت روکار، به اتاق اضافه کرده ایم را چگونه نظم دهیم. در این حالت باید از انواع داکت استفاده نماییم.

داکت ها، محفظه مناسبی برای قرار گرفتن این سیم ها فراهم می آورند. با استفاده از آنها، چه به­صورت سقفی، دیواری و یا داکت کف خواب، به محیط نظم بخشیده و احتمال گیر کردن سیم ها به پای افرادی که در حال تردد در اتاق هستند را از بین می بریم. از طرفی، سیم ها نیز در وضعیتی بهینه قرار گرفته و آسیب نمی بینند، در نتیجه مدت زمان خیلی بیشتری نسبت به حالتی که در کف اتاق رها هستند، سالم می مانند.

آشنایی با داکت کف خواب و کاربرد های آن

مزایای استفاده از داکت کف خواب کدامند؟

 • نظم بخشیدن به محیط: اتاقی را در نظر بگیرید که مملو از سیم های مختلفی است که به منظور انتقال برق، دسترسی به شبکه یا اتصال تلفن از یک سو به سوی دیگر در کف آن رها شده است. مسلماً جدا از مباحث ایمنی، این اتاق از زیبایی و نظم هم بی بهره است. یکی از زیرساخت های دکوراسیون داخلی، که متخصصین این حوزه بر آن تاکید دارند، سر و سامان بخشیدن به وضعیت سیم ها است که با استفاده از یک داکت خوب، به راحتی امکان پذیر است.
 • محافظت از سیم ها: همه ما سیم هایی را دیده ایم که به مرور زمان و به علت زیر دست و پا ماندن، لایه های پلاستیکی محافظ خود را از دست داده اند و به مرور زمان، پاره شده و خساراتی را به بار آورده اند. با استفاده از یک داکت کف خواب استاندارد می توانیم مدت زمان بیشتری از سیم و کابل های خود استفاده کرده و عمر آنها را افزایش دهیم. همچنین در صورت پرت شدن اجسام سخت روی زمین، آتش سوزی و … این تجهیزات تا سطح قابل قبولی از سیم و کابل ها محافظت می نمایند.
 • ایمنی بیشتر تردد کنندگان در فضا: فضای بی نظم ناشی از رها شدن سیم و کابل ها در کف اتاق، احتمال گیر کردن پای افراد و زمین خوردن آنها را افزایش می دهد. این مسئله به خصوص برای کودکان و سالمندان می تواند بسیار خطرناک باشد.
 • عملکرد بهتر سیم ها و کابل ها: با انتقال سیم و کابل ها به یک داکت کف خواب استاندارد که دارای تعداد کافی خانه و مسیر برای مجزا نمودن مسیر سیم ها است، از ایجاد هر­گونه نویز در کابل ها، به دلیل مجاورت آنها، جلوگیری شده و کیفیت سرعت شبکه، انتقال صدا، تصویر و … را تجربه می نماییم.

آشنایی با داکت کف خواب و کاربرد های آن

انواع داکت کف خواب چگونه دسته بندی می شوند؟

داکت کف خواب را می توان بر اساس جنس به انواع فلزی، پلاستیکی و چوبی تقسیم بندی کرد. همچنین دو نوع داکت کف خواب ساده و پشت چسب دار، برای استفاده راحت تر ما در بازار موجود است. انواع داکت زمینی، معمولاً به شکل نیم دایره طراحی و ساخته می شوند تا کمترین میزان گیر کردن به پای تردد کنندگان در فضا را شاهد باشیم.

مدل ساده این محصول، برای نصب نیاز به ایجاد سوراخ هایی برای نصب داکت دارد. در مقابل، داکت هایی که دارای چسب دو طرفه در قسمت زیرین خود هستند، به راحتی روی بسیار از سطوح چسبیده و در زمان کوتاهی می توانیم عملیات نصب داکت و نظم بخشیدن به فضا را به اتمام برسانیم.

فرآیند نصب داکت کف خواب چگونه است؟

گفته شد که داکت کف خواب در دو نوع ساده و چسبدار موجود است. اگر کابل ما چسب دار باشد که مشکلی برای نصب آن به کف نداریم. اما برای نصب داکت های ساده باید ابزاری از قبیل دریل و مته مناسب، رول­پلاک و پیچ را تهیه کنیم. سپس با تهیه یک نقشه مناسب از مسیر هایی که عبور بیشترین حجم سیم و کابل را دارا هستند، نسبت به تهیه متراژ لازم از داکت اقدام نماییم.

در نهایت داکت مورد نظر را خریداری نموده و در کف اتاق نصب کنیم. در انتها باید کابل های موجود را دسته بندی نموده و با توجه به قطر کابل، نوع آنها و تعداد کابلها، آنها را در شیار های مناسب قرار دهیم.

آشنایی با داکت کف خواب و کاربرد های آن

در هنگام خرید داکت کف خواب به چه مواردی توجه کنیم؟

 • میزان مقاومت داکت: داکت ها با استفاده از متریال گوناگون و با سطح مقاومتی مختلف ساخته می شوند. با توجه به میزان فشاری که احتمال دارد بر داکت وارد شود، می توانیم داکت مناسب را از میان داکت های فلزی، پلاستیکی و … انتخاب نماییم.
 • اندازه داکت: قبل از خرید داکت، حتماً بررسی شود که چه میزان سیم روکار در کف اتاق رها شده است. سپس مناسب ترین داکت که توانایی جمع کردن همه این سیم ها را داشته باشد، انتخاب و خریداری نمایید.
 • استاندارد بودن: یکی از مهم ترین فاکتور ها برای انتخاب یک داکت مناسب، توجه به نشان استاندارد و سایر گواهی های اعتباری شرکت سازنده است. انتخاب یک داکت استاندارد تا مدت ها از پرداخت هزینه های مجدد برای داکت و محافظ کابل، جلوگیری می نماید.
 • گارانتی فروشنده: تا جایی که امکان دارد، از فروشنده در قبال خرید خود گارانتی دریافت کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل، فروشنده پاسخگو باشد.

آیا نصب داکت کف خواب یک کار تخصصی است؟

به طور کلی می توان گفت در صورتی که اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشیم و اقدام به خرید داکت مناسب نماییم، به راحتی می توانیم خودمان از عهده نصب داکت مورد نظر برآییم. اما گاهی اوقات حجم عملیات مورد نظر زیاد است و یا اینکه علاوه بر نصب داکت، نیاز به تغییر محل پریز ها، سیم کشی مجدد، ابزارآلات مخصوص و … داشته باشیم که تهیه و انجام همه این موارد، برای بسیاری از ما میسر نیست.

در این موارد، توصیه می شود از خدمات شرکت های تخصصی در این زمینه استفاده نماییم. برای این منظور کافی است از طریق تماس تلفنی با کارشناسان ما، اطلاعات کلی از پروژه مورد نظر را در اختیار قرار داده تا بهترین محصول و نحوه انجام کار، به همراه راهنمایی های لازم به شما ارائه گردد.
جهت مشاوره و خرید داکت کف خواب می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید داکت کف خواب : ۰۲۱۴۱۸۰۵۵۵۵

 

مقالات


اطلاعات تماس