داکت فلزی و مزایای استفاده از آن

داکت فلزی و مزایای استفاده از آن

داکت فلزی از جمله تجهیزات به کار رفته در تاسیسات برق است که وظیفه دارد از کابل ها و سیم های شبکه به کار رفته در تاسیسات برقی محافظت کند. به طور کلی این نوع از تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی قابل نصب بوده و مقاومت بسیار زیادی داشته باشند. عمدتا از داکت ها زمانی استفاده می شود، امکان لوله کشی برای مجریان برقرار نباشد. در چنین مواقعی به جای اتصال مستقیم کابل ها و سیم ها به دیوار که امری بسیار خطر آفرین است، می توان از داکت ها استفاده کرد. این داکت ها به سیم ها و اتصالات تاسیسات برقی نظم می بخشد و خطرات جانی و مالی ناشی از برق گرفتگی را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

انواع داکت به کار رفته در تاسیسات برقی

به طور کلی شرکت ها به منظور تولید داکت ها از متریال های گوناگونی استفاده می کنند. به این ترتیب انواع مختلفی داکت تولید شده که هر یک ویژگی های به خصوصی دارد. انواع داکت به کار رفته در تاسیسات برقی ساختمان ها و صنایع به شرح زیر هستند:

داکت های پی وی سی

از جمله پرکاربردترین داکت های به کار رفته در تاسیسات برقی ساختمان ها و نیز قسمت های اداری صنایع می توان به داکت های پی وی سی اشاره کرد. به طور کلی این داکت ها از ماده ای تحت عنوان پلی وینیل کلراید تولید شده اند. این ماده از کابل ها و سیم های برقی در برابر آتش سوزی های جزئی محافظت می کند. به طور کلی زمانی که در اطراف داکت های پی وی سی، آتس سوزی به وقوع می پیوندد، با سوختن پی وی سی، ماده ای سنگین تر از هوا آزاد شده و در اطراف کابل ها و سیم ها قرار می گیرد. به این ترتیب به نحل آتش سوزی اکسیژنی نرسیده و آتش خاموش می شود.

داکت فلزی

از دیگر داکت های مورد استفاده در تاسیسات برقی ساختمان ها، صنایع و پتروشیمی ها می توان به داکت فلزی اشاره کرد. همانطور که از نام این تجهیزات مشخص است، در ساختار این تجهیزات عمدتا از ورق های فلزی استفاده می شود. به همین دلیل این داکت ها به نسبت داکت های پی وی سی در برابر ضربات و نیروهای خارجی از خود مقاومت بیشتری نشان می دهند. به این ترتیب از این داکت ها بیشتر در محیط های پر خطر استفاده می شود.

داکت فلزی

ویژگی های داکت فلزی

به طور کلی در ساختار این نوع از تجهیزات ساختمانی و صنعتی، از ورق های فولادی گالوانیزه شده استفاده می شود. به منظور گالوانیزه کردن این ورق ها، حوضچه ای فلز روی مذاب تهیه می شود. دمای این حوضچه حدود ۴۵۰ درجه سانتی گراد بوده و به همین دلیل به راحتی پیوند میان اتم های فولادی از یکدیگر گسسته شده و اتم های فلز روی جایگزین آنها میشوند. به این ترتیب پوششی از فلز روی، بر سطح ورق فولادی قرار گرفته و مقاومت آن ها را از برابر خوردگی و سایش افزایش می دهد.

از طرفی فلز به کار رفته در این مدل از داکت ها سبب میشود تا داکت فلزی در برابر اشعه های مضر خورشیدی از خود مقاومت نشان داده و دیرتر دچار پوسیدگی شود. از دیگر ویژگی های داکت فلزی می توان به مقاومت بالای آن در برابر آتش سوزی اشاره کرد. به طور کلی ورق های فولادی به کار رفته در این دسته از تجهیزات، دارای نقطه ذوب بالایی بوده و در هنگام آتش سوزی از کابل ها و سیم های به کار رفته در تاسیسات برقی ساختمان ها و علی الخصوص صنایع محافظت می کند.

نحوه نصب انواع داکت فلزی

به طور کلی به منظور نصب داکت های فلزی از پیچ و رولپلاک استفاده می شود. به همین دلیل نصب این دسته از تجهیزات صنعتی عموما دائمی تلقی می شوند. اما داکت های پی وی سی، هم به صورت دائمی و هم به صورت موقت یعنی از طریق چسب در محل مورد نظر نصب می گردند.

داکت فلزی

کاربرد داکت فلزی

به طور کلی داکت های فلزی به نسبت داکت های پلاستیکی و پی وی سی، قابلیت های بیشتری داشته و به همین دلیل کاربرد وسیع تری نیز دارند. این نوع از داکت ها به دلیل طراحی به خصوصی که دارد در برابر رطوبت، خوردگی و سایش از خود مقاومت نشان می دهند. به همین دلیل عمدتا از این تجهیزات در محیط های روباز استفاده می گردد. از طرفی به دلیل آنکه در ساختار این داکت ها از ورق های فولادی استفاده شده است، این دسته از تجهیزات در برابر ضربه و برخورد اجسام تیز و برنده مقاوم هستند.

با توجه به ویژگی های ذکر شده عمدتا از این داکت ها به منظور محافظت از کابل ها که سیم های تاسیسات برقی در صنایع مختلف از قبیل، پتروشیمی، نفت و گاز، حتی ساختمان های مسکونی استفاده می گردد. به طور کلی این تجهیزات در بخش های مختلفی از قبیل اطراف دستگاه ها وتجهیزات مکانیکی، راه پله ها و به طور کلی محل عبور افراد و تجهیزات، روی دیوار ها و سایر بخش ها قابل نصب هستند.

داکت فلزی با ترانکینگ چه تفاوت هایی دارد؟

به طور کلی ترانکینگ ها و داکت ها از جمله تجهیزات پرکاربرد در تاسیسات برقی ساختمان ها و صنایع گوناگون هستند که از لحاظ ظاهری تقریبا عملکرد مشابهی دارند. به طور کلی داکت فلزی وظیفه دارد، تنها از کابل ها و سبم های موجود در تاسیسات برقی در برابر رطوبت و برخورد اجسام تیز و برنده محافظت کند. لازم به ذکر است که کابل ها و سیم ها در این دسته از تجهیزات به دلیل عدم وجود پارتیشن، روی یکدیگر اثر می گذارند. به همین دلیل عمدتا برای عبور کابل های شبکه و ارتباطی از داکت فلزی استفاده نمی شود.

اما ترانکینگ ها دارای پارتیشن بوده و مانع از اثر گذاری سیم ها و کابل ها بر روی یکدیگر می شوند. به همین دلیل عمدتا از این تجهیزات برای عبور کابل های ارتباطی استفاده می شود. از طرفی ترانکینگ ها برخلاف داکت های فلزی و پلاستیکی، به گونه ای طراحی شده اند که کلید و پریز و حتی جعبه تقسیم روی ان ها نصب گردد.

پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان در زمینه ی خرید داکت فلزی ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.

تماس با کارشناسان فروش : 02141805555

کاسپین سینی
In date:17 آگوست 2020