پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

 • info@pcp.ir
 • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

پتروکاسپین سابقه بیش از یک دهه در تولید انواع سینی کابل و نردبان کابل

 • ۰۲۱-۸۸۳۲۸۸۶۲ | ۰۲۱-۴۱۸۰۵۵۵۵

آشنایی با داکت سیم برق و انواع آن

آشنایی با داکت سیم برق و انواع آن

آشنایی با داکت سیم برق و انواع آن

یکی از محصولات پرکاربردی که معمولاً برای پشتیبانی از سیم های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد داکت سیم برق می باشد. این قطعات پلیمری مقاوم شرایطی را فراهم می‌کنند تا شما بتوانید درحال روکار در سازه به سیم کشی برق بپردازید.

اصولاً برای سیم کشی های کلی برق در یک ساختمان دو روش توکار و روکار را پیش می گیرند که در حالت داخل سازه معمولا از لوله پی وی سی برق و یا لوله های فولادی برق استفاده می شود. البته این لوله ها در سطح سازه یا روکار نیز قابلیت نصب دارد.

با استفاده صحیح از داکت برق شما می توانید به صورت منظم سیم های برق را در مسیرهای مناسب هدایت کنید. شکل ساختاری این داکت ها به گونه ای است که از لحاظ نمای ظاهری هیچ گونه آسیبی را بر زیبایی سازه وارد نمی کند.

معمولا داکت ها به چندین گروه تقسیم بندی می شوند که هر کدام دارای ویژگیهای ساختاری خاص خود هستند. این داکت ها در انواع ذیل طبقه بندی می شوند که در ادامه در مورد هر یک، مجموعه ای از جزئیات فنی و خصوصیات ساختاری را ذکر می کنیم.

داکت سیم برق ساده

داکت سیم برق ساده

داکت برق ساده از لحاظ ساختاری چندان پیچیده نیستند. معمولاً از جنس pvc با چگالی بالا می باشد که این خصوصیت باعث می شود تا داکت در بلندمدت دچار ترک، شکنندگی یا تخریب ساختاری نشود. برای محافظت بیشتر از سیم های برق یک درپوش همجنس با بدنه داکت را نیز استفاده میکنند تا سیمهای برق از داخل داکت خارج نشود.

قسمت داخلی داکت سیم برق ساده به جهت مدیریت بهتر سیم های برق معمولاً پارتیشن بندی می شود. این پارتیشن ها به خوبی می توانند سیمهای غیر همنام را از یکدیگر جدا کنند تا عملیات انتقال جریان برق بهتر صورت گیرد.

سطح بدنه این داکت ها امکان رنگ آمیزی دارد بنابراین اگر فکر می کنید که رنگ رویه آن متناسب با رنگ سازه نیست می‌توانید آن را رنگ آمیزی کنید. رنگ پایه آنها معمولاً سفید در نظر گرفته می‌شود. از لحاظ سایز در ابعاد ذیل می باشند:

 • 100×60 میلی‌متری
 • 100×40 میلی‌متری
 • 80×60 میلی‌متری
 • 90×60 میلی‌متری
 • 80×40 میلی‌متری
 • 90×40 میلی‌متری
 • 60×60 میلی‌متری
 • 40×60 میلی‌متری
 • 60×40 میلی‌متری
 • و دیگر سایزهای پرکاربرد که طیف بسیار وسیعی را شامل می شود

داکت سیم برق شیاردار

داکت سیم برق شیاردار

نوع شیاردار داکت سیم برق دارای طراحی خاص می باشد. اهدافی که برای استفاده از این داکت ها دنبال می‌شود معمولاً انجام انشعاب گیری های مختلف در طول داکت می باشد. این شیار ها یا دندانه ها به راحتی و تنها با یک اعمال نیروی جزئی قابلیت جدا شدن از سطح داکت را دارند.

بنابراین شما می توانید با برداشتن هر شیار یک سر سیم برق را از داخل داکت خارج کنید و به انجام انشعاب گیریهای مورد نیاز خود بپردازید. این قابلیت منحصر به فرد شرایط کار و سیم کشی ساختمانی را در پروژه های وسیع راحت تر می کند و باعث می‌شود که شما بدون انجام سوراخ کاری در بدنه داکتهای ساده این سیم ها را از داکت خارج کنید.

از لحاظ سایز نیز مانند داکت سیم برق ساده یک طیف بسیار گسترده ای را شامل می شوند. دربهای داکت های شیاردار قابلیت قفل شدن بر روی سطح بدنه داکت را دارند بنابراین این درپوش ها تحت اعمال نیرو به راحتی از سطح داکت جدا نمی شوند. از لحاظ جنس بدنه نیز غالباً از همان پلیمرهای pvc ساخته می‌شوند که به صورت سفارشی در رنگ های مختلف قابل ارائه هستند.

داکت سیم برق کف خواب

داکت سیم برق کف خواب

داکت سیم برق کف خواب همانطور که از نام آن مشخص است معمولاً در بستر کف نصب می شوند. داشتن یک درپوش منحنی یا نیم دایره ای در سطح داکت باعث شده است تا بهترین حفاظت فیزیکی از بدنه و همچنین سیمهای داخلی داکت صورت گیرد.

بخش داخلی داکت سیم برق کف خواب از پارتیشن های بسیار متنوعی تشکیل شده است که باعث افزایش نظم در سیم کشی و همچنین حفاظت بیشتر سیم های برق می شود. اصولاً داکتهای پی وی سی کف خواب با توجه به آنکه در بستر سازه قرار می‌گیرند معمولاً قابل رویت نیستند.

وجود درپوش پی وی سی در این گونه داکت ها منجر آن خواهد شد تا در صورت بروز عیب یا نقص فنی در مسیر سیم های برق به راحتی بتوانید این پوشش ها را بردارید و به رفع نقایص به وجود آمده بپردازید.

برای آنکه بتوانید داکت سیم برق کف خواب را به سهولت در سطح کف نصب کنید غالبا یک لایه چسب نیز در پشت داکت تعبیه می‌شود تا بدون استفاده از اتصالات دیگر قابلیت نصب در سطح کف را داشته باشند.

درپوش این داکتها معمولاً به نسبت سایر داکت هایی که در سطح دیوار نصب می شوند دارای ضخامت بیشتری هستند. در نتیجه با اعمال نیرو و فشار این درپوش ها دچار شکستگی نمی‌شوند.

داکت سیم برق قرنیزی

داکت سیم برق قرنیزی

داکت قرنیزی یکی از هوشمندانه ترین قطعات مرتبط با پشتیبانی و حمایت از سیم های برق می باشد که باعث شده است سیم های برق از قسمت های پایه دیوار و درست در زیر قرنیز در مسیرهای تعیین شده هدایت شوند.

این نوع ساختار داکت ها در واقع دو عملکرد را ارائه می‌دهد هم می‌تواند به عنوان یک قرنیز در پایه دیوار استفاده شود و هم اینکه می تواند سیم‌های برق را خارج از دید افراد هدایت کند. این ویژگی منحصر به فرد داکت سیم برق قرنیزی فوق العاده در حفظ زیبایی نمای داخلی سازه تاثیر گذار می باشد.

در واقع طراحان داکت ها همواره در تلاش هستند تا ساختارهایی را از داکت ها ارائه دهند که در کنار حمایت از سیم ها به نوعی نمای داخلی سازه نیز حفظ شود. این داکتها قابلیت تحمل حداقل و حداکثر دمای ۱۵- تا ۶۰+ درجه سانتیگراد را دارند.

از آنجایی که در قسمت پایین دیوار نصب می شوند ممکن است در معرض ضربه یا فشار قرار گیرند لذا در چنین شرایط پرتنش نیز ساختار خود را حفظ می کنند.

مشاوره قیمت و خرید انواع داکت برق از شرکت پترو کاسپین

مشتریان گرامی می توانند جهت اطلاع از قیمت محصولات و همچنین دریافت اطلاعات کامل تر از جزئیات فنی داکت برق می توانند با شرکت پتروکاسپین تماس حاصل فرمایند. کارشناسان ما سعی می‌کنند بهترین رهنمودها را در قالب مشاوره خدمت مشتریان ارائه دهند.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵

 

مقالات


اطلاعات تماس